FIS MČR Horní Mísečky

Kibet vyhrál rotterdamský maraton ve třetím nejlepším čase všech dob

Rotterdam/Paříž - Keňský běžec Duncan Kibet na maratonu v Rotterdamu časem 2:04:27 hodiny zaostal jen o 28 sekund za historickým maximem Haileho Gebrselassieho a jen sekunda jej dělila od předchozího světového rekordu fenomenálního Etiopana. Svůj osobní rekord si vylepšil o více než tři minuty. Běžel se i pařížský maraton, ve kterém zvítězil Vincent Kipruto.

Keňský běžec Duncan Kibet po doběhu rotterdamského maratónu
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo

Přes skvělý čas ale nebylo jeho vítězství vůbec jednoznačné. Až v cílové rovině totiž předstihl krajana Jamese Kwambaie, hlavního papírového favorita závodu, který byl druhý i při rekordním Gebrselassieho běhu loni v Berlíně. Také Kwambaiovi byl přidělen čas 2:04:27. Keňané v Nizozemsku obsadili prvních deset míst.

Rychle se běželo i v Paříži, kde další Keňan Vincent Kipruto vytvořil také traťový rekord časem 2:05:47. Jednadvacetiletý keňský mladík měl zatím na kontě jediný výraznější úspěch, když loni v říjnu doběhl v Remeši třetí. Tehdy si časem 2:08:16 vylepšil osobní rekord, dnes z něj ubral další dvě a půl minuty.