Keňský půlkařský král Rudisha se vrací, cílí na olympiádu v Tokiu

Světový rekordman a olympijský vítěz v běhu na 800 metrů David Rudisha úspěšně doléčil vleklé zranění zadního stehenního svalu a sedací kosti. Na oválech absentoval od loňského července. Nyní cílí na olympijské hry konané roku 2020 v Tokiu, kde může útočit na třetí zlato za sebou.

Olympijský šampion z Londýna a Ria se zatím připravuje doma v Nairobi. "Vím, že se moji fanoušci báli, kde jsem. Někteří lidé říkali, že jsem skončil, ale dejme jim vědět, že jsem zpátky. Minulý týden jsem začal s delším během v lese Karura a cítím se skvěle," uvedl na webu keňského listu Daily Nation po absolvování několika tréninků dlouhých maximálně 10 kilometrů.

Příští rok v Dauhá by se rád vrátil na světový trůn poté, co loni v Londýně nemohl navázat na zlaté medaile z Tegu 2011 a Pekingu 2015. Devětadvacetiletý půlkař je rád, že poslechl doporučení lékařů a kvůli bolestem sedací kosti vynechal celou letošní sezonu. "Poradili mi, abych si vzal pár měsíců volno. Bylo to těžké, ale musel jsem zachovat klid a být disciplinovaný," svěřil se.

Rudisha zatím běhá tréninky ve vytrvalostním tempu, na rychlost se plánuje zaměřit během prosincového soustředění v keňském vysokohorském Itenu pod vedením svého kouče Broa Colma O'Connela.

"A pokud po olympiádě v Tokiu 2020 a MS V Dauhá 2019 zkompletuji hattrick ve světových a olympijských titulech, tak zvážím konec kariéry," zdůraznil.

Světový rekord vylepšil na čas 1:40,91 při olympijském triumfu v Londýně. Poslední závodní osmistovku běžel loni 4. července v Székesfehérváru za 1:44,90. Pak dostal divokou kartu pro účast na MS v Londýně, ale kvůli zranění ji nevyužil.