Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Keňské dopingové království žádá vedení atletiky o shovívavost a slibuje nápravu

Velký počet dopingový případů hrozí, že na keňské běžce dopadne plošný zákaz startů. Upozornil na to vysoký funkcionář tamního atletického svazu, který připomněl jaký trest dostalo za systematický doping Rusko. Vláda afrického státu proto žádá Světovou atletiku, aby netrestala všechny keňské atlety.

Jeden ze vzorků krevního testu v antidopingové laboratoři v Moskvě
zdroj: Reuters autor: Sergej Karpuchin

Do ruského útoku na Ukrajinu mohli jen prověření ruští atleti závodit jako neutrální. Pro zemi elitních běžců na středních a dlouhých tratích by byl podobný osud velkou ranou. "Nedovolíme neetickým jedincům, aby prostřednictvím dopingu zničili pověst Keni. Musíme se bránit dopingu a jeho pachatelům," napsal na Twitteru keňský ministr sportu Ababu Namwamba.

Vláda podle informací deníku Daily Nation informovala Světovou atletiku, že v dalších pěti letech poskytne na boj s dopingem po pěti milionech dolarů (asi 117 milionů korun) ročně. Tento týden keňská vláda poslala na ústředí mezinárodní federace dopis, v němž se snaží odvrátit hrozbu přísného trestu.

Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) aktuálně eviduje 55 keňských atletů, kteří si odpykávají trest za doping. Dalších osm má kvůli porušení dopingových pravidel pozastavenou činnost.

Keňská atletika spadá do přísněji sledované kategorie A, takže její sportovci musejí před každou vrcholnou akcí absolvovat minimálně tři neohlášené mimosoutěžní dopingové kontroly. Pod zvýšeným dohledem Světové antidopingové agentury (WADA) je Keňa už od roku 2016.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články