Absa Cape Epic

Keňan Kipsang zaběhl nejrychlejší maraton historie

Berlín - Keňský běžec Wilson Kipsang vyhrál maraton v Berlíně v novém světovém rekordu 2:03:23 hodiny. Bronzový olympijský medailista z Londýna překonal o 15 sekund dva roky starý výkon krajana Patricka Makaua z německé metropole. Populárního maratonu se dnes zúčastnilo přes 41 000 běžců ze 119 zemí. Startovním výstřelem je vyslal na trať čtyřnásobný vítěz Etiopan Haile Gerselassie, který v Berlíně dvakrát překonal světový rekord.

Wilson Kipsang
zdroj: ČTK/AP

Po 30 kilometrech ztrácela vedoucí skupina na mezičase na rekord přes 20 sekund, ale pak rychle manko smazala. Do čela historických tabulek pomohl jednatřicetiletému vytrvalci skvělý závěr. Pět kilometrů před cílem se Kipsang odpoutal od zbývajících dvou soupeřů a mocně stahoval sekundy oproti Makauovu maximu.

"Vyšel mi můj plán. Na posledních kilometrech jsem pořád měl dost sil a ještě jsem za to vzal. Zdejší trať je úžasná," liboval si Kipsang. "Inspiroval mě Paul Tergat, který tu zaběhl rekord před deseti lety. Mám radost, že se mi to povedlo na stejné trati," uvedl. Druhého krajana Eliuda Kipchogeho porazil o 42 sekund, mistr světa na 5 000 metrů z roku 2003 se musel spokojit jen s osobním rekordem.

Na Makauův rekord útočil Kipsang už v roce 2011. Pět týdnů po závodu v Berlíně vyhrál Kipsang maraton ve Frankfurtu v čase 2:03:42, jímž se zařadil na druhé místo historie. Loni si doběhl pro dva úspěchy v Londýně: nejprve vyhrál slavný městský maraton a poté skončil třetí na olympijských hrách. Dnes se dočkal i světového rekordu, který na rychlé berlínské trati padl už podeváté a popáté za sebou. Kipsang za něj inkasoval prémii 50 000 eur (1,3 milionu korun). Vítězství mu vyneslo dalších 30 000 eur (770 000 korun).

V Berlíně měl původně běžet i Makau, ale kvůli zánětu v koleni musel start zrušit. Chyběl i loňský vítěz Geoffrey Mutai, jenž dal přednost listopadovému maratonu v New Yorku.

Závod žen vyhrála Keňanka Florence Kiplagatová za 2:21:12. Na třetím místě doběhla jednačtyřicetiletá Němka Irina Mikitenková, která časem 2:24:54 zlepšila světový veteránský rekord v kategorii nad 40 let. "Cítím se na dvacet a mám dvacet let zkušeností," radovala se ze svého výkonu bývalá vítězka z Berlína či Londýna.