Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Joglová musela maratonky vyměnit za dlahu a berle. K běhu se vrátím na začátku roku, věří

Marcela Joglová prožívá nepříjemné období. Česká vytrvalkyně se zotavuje po operaci pravého kotníku. Dlahy a berlí by se mohla zbavit za dva týdny, poté ji čeká intenzivní rehabilitace. Doufá, že by začátkem příštího roku mohla znovu běhat.

Marcela Joglová
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Problémy s kotníkem měla od dubna. "Opravdu mě to limitovalo. Ten kotník nebyl funkční, běhy byly protrápené," řekla. Potíže poznamenaly i její výkon na mistrovství Evropy, kde obsadila 24. místo. Tehdy věřila, že na vyléčení kotníku bude stačit intenzivní fyzioterapie a kvalitní výživa.

Takový závěr dostala od lékařů i po magnetické rezonanci, ale raději šla ještě na jedno vyšetření. "Šla jsem k odborníkovi, který ještě udělal jeden rentgen a viděl, že jsou tam výrůstky, které dost limitují v pohybu a způsobují bolest, a zároveň přetržený vaz, který způsoboval nestabilitu, čímž trošku i bolest. Hledali jsme nejlepší možné řešení a to jsme viděli právě v té operaci," přiblížila Joglová.

Ulevilo se jí, když zjistila příčinu problémů. "Byla jsem ráda, že se něco děje, a šťastná, když mi říkali, že to pak bude dobré. Na druhou stranu pořád je tam ten otazník, že to nemusí být dobré, ale tím se nezaobírám," svěřila se účastnice loňských olympijských her v Tokiu. Termín na operaci dostala hned za týden.

To bylo na konci září a ještě pořád má nohu zafixovanou. "Vypadá to, že ještě dva týdny budu muset mít dlahu. Je důležité zachovat kotník v tomto úhlu, aby to dobře srostlo. Potom budu muset od nuly začít ten kotník rozhýbávat. Takže se modlím, ať všechno dobře dopadne a že to rozhýbám," vylíčila svůj aktuální stav letošní mistryně ČR v maratonu.

Marcela Joglová
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

O konci v Dukle

I když nemůže sportovat, jak je zvyklá, našla si jiné aktivity. Dálkově se vzdělává na dvou školách se zaměřením na osobní rozvoj a jógu. Zároveň učí na mezinárodní škole tělocvik. Potřebovala najít zdroj příjmů i kvůli tomu, že přišla o úvazek na Dukle. "Z Dukly jsem pryč a není to snadné. Nechci o tom mluvit, prostě mi to bylo řečeno. Vzala jsem to tak, jak to je, a podle toho jsem zareagovala," řekla Joglová, která se do Dukly dostala díky 20. místu na MS v Dauhá 2019.

Lékaři jí slibují, že jakmile sundá dlahu a začne intenzivně rehabilitovat, pokroky by měly být rychlé. "Dokonce jsem se ptala, jestli je možné v lednu nebo přelom prosince, ledna jet na hory na lyže. Tím, že jsou to přeskáče, tak doktor to vidí, že ano," řekla Joglová. Začátkem roku by se také chtěla vrátit k běžeckému tréninku. "Počkám, až se budu moct hýbat, a pak už se budu soustředit jenom na běh. Proto ta operace byla, abych se mohla naplno vrátit do tréninku," uvedla pětatřicetiletá atletka.

Na jaře v posledních letech jezdívala na soustředění do Keni, ale to zatím neplánuje. "Rozhodnutí nechávám na dobu, až budu vědět, jak to jde. Spíš bych možná volila destinace někde blíž, kdyby se cokoliv stalo, a ne takhle na dlouho," přemítala.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články