Následuje
SP skeletonistů v Lake Placid

Je Železného světový rekord překonatelný? Odborníci se v názorech rozchází

Praha - Už je to dvacet let, co Jan Železný dohodil oštěpem do vzdálenosti 98,48 metru na mítinku v německé Jeně, a vytvořil tím dosud platný světový rekord v hodu oštěpem. Co rozhoduje o nejlepších sportovních výkonech? Čím byl výjimečný Jan Železný a překoná někdo jeho rekord?

Jan Železný
zdroj: ČTK autor: Krzywoň Dan

V otázce, zda se dá překonat Železného rekord v dnešních podmínkách, se odborníci rozchází. Podle vedoucího katedry atletiky na FTVS UK Aleše Kaplana je výkon 98,48 metru z Jeny 1996 v současnosti nedosažitelný.

"Pořád si myslím, že ten světový rekord, kterým si připomínáme dvacet let, je stále nedostižný. Je to z jednoho prostého důvodu, protože Železný dokázal celkem 54x přehodit hodnotu devadesáti metrů. Což se ani současným světovým oštěpařům nepodařilo," myslí si.

Libor Vítek z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky s ním úplně nesouhlasí. Domnívá se totiž, že každý výkon je překonatelný, je jen otázkou, s jakou pravděpodobností.

"Z mého pohledu ten rekord překonatelný je, nicméně ta pravděpodobnost je relativně nízká. Existují dokonce matematické modely, které dokáží odhadnout s určitou mírou chyby, kdy může dojít k překonání takového rekordu," řekl.

Co bylo dříve jinak? Jedná se o kombinaci několika faktorů. "Domnívám se, že to je jednak jedinečnost sportovce-atleta. Dále je to otázka dobrých tréninkových podmínek, možná se více trénovalo, jelikož nebyly závody typu Diamantové ligy. A v případě Železného měl český atlet výborné trenérské zázemí," upřesňuje Kaplan.

V tomto ohledu s ním částečně souhlasí i Vítek. "Je to i zkušenost trenérů sportovců, se kterými spolupracuji. S podobným názorem jsem se tedy setkal, nicméně to rozhodně nebude ten hlavní faktor z mého pohledu," dodal.

Ne každý sportovec navíc dokáže skloubit všechny aspekty, které vedou k těm nejlepším výkonům. Do nich se řadí nejen tréninkové jednotky a genetická výbava, ale také psychická stránka sportovce, lidově "hlava". Vedle talentu tak hraje roli také sebevědomí, umění vyhrávat a instinkt vítěze.

Zřejmě nejdůležitějším faktorem v případě Železného je ale skutečnost, že český rekordman znal dokonale své tělo. "V tom tréninku poznal Železný sám sebe. Protože v závěru té své kariéry se trénoval sám a je vidět, že i v současné době ty určité zkušenosti prokazuje u svých svěřenců," uzavírá Kaplan.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy