Následuje
Evropská liga UEFA

Isinbajevová neskočila základ, mistryní světa v tyči je Rogowská

Berlín - Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová nepřeskočila na mistrovství světa svou základní výšku a třetí titul za sebou nezískala. Světová rekordmanka se tak postarala o prvotřídní senzaci a zatím největší překvapení na šampionátu v Berlíně. Mistryní světa se stala za skok přes laťku ve výšce 475 cm Polka Anna Rogowská. Isinbajevová zahájila soutěž až na 475 cm, třebaže její letošní maximum bylo jen o 10 centimetrů výš. Napoprvé však neuspěla. A protože osmadvacetiletá Polka byla úspěšná hned ve svém úvodní skoku, Ruska si zbývající dva pokusy nechala na další postupnou výšku 480 cm.

Ale ani jednou neuspěla a v letošní sezoně podruhé prohrála. Shodou okolností opět s Rogowskou, která ji porazila na nedávném mítinku v Londýně. Naposledy sedmadvacetiletá ruská fenoménka neskočila základ 30. srpna v roce 2006 na mítinku ve Varšavě.Úspěch červenobílých barev podtrhla děleným druhým místem Monika Pyreková, stříbro si do USA odveze také Chelsea Johnsonová, neboť měla stejný zápis jako polská tyčkařka.

Isinbajevová má na kontě šestadvacet světových rekordů, ten poslední z olympijských her v Pekingu má hodnotu 505 centimetrů. Na vrcholných akcích neprohrála devětkrát v řadě. Naposledy z velkého šampionátu neodešla Isinbajevová jako vítězka na MS v Paříži v roce 2003, kde byla třetí. 

Rogowská si naopak připsala první velkou zlatou medaili v kariéře. Dosud jejím největším úspěchem bylo druhé místo na halovém MS v Moskvě v roce 2006, právě za Isinbajevovou. O rok později byla třetí na HME v Birminghamu, na olympiádě v Pekingu byla ve finále desátá.

Českého tyčkařského trenéra Boleslava Pateru výpadek Isinbajevové nepřekvapil. "Tohle prostě muselo přijít. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne," řekl v Berlíně. Stačí prý, aby nevyšel rozběh či foukl vítr. Kdyby měla ještě jeden pokus, tak už to skočila, a mohla by se třeba pokoušet o nový světový rekord," poukázal na zrádnosti skoku o tyči.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy