Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Isinbajevová nechce závodit na OH pod neutrální vlajkou

Moskva - Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, která je světovou rekordmankou ve skoku o tyči, nechce podle vedení ruské atletiky závodit na olympiádě v Riu jako nezávislá sportovkyně pod neutrální vlajkou. O potenciálním složení nezávislého týmu bude Mezinárodní olympijský výbor rozhodovat v Lausanne, kde bude diskutovat mimo jiné o neúčasti ruských atletů na olympijských hrách na základě pokračujících sankcí mezinárodní atletické federace IAAF vůči Rusku.

Jelena Isinbajevová
zdroj: AP autor: Matt Dunham

Někteří funkcionáři MOV se nechali slyšet, že by ruští atleti mohli při splnění určitých podmínek v Riu závodit jako nezávislí sportovci, tedy nikoli pod ruskou vlajkou. "Někteří sportovci, například Isinbajevová, prohlásili, že nebudou závodit pod neutrální vlajkou. Jiní by zase s takovým řešením souhlasili," řekl předseda ruské atletické federace Dmitrij Šljachtin.

Dvojnásobná olympijská vítězka Isinbajevová zároveň nemůže pracovat jako členka komise sportovců IAAF až do doby, než budou smět ruští atleti opět soutěžit na mezinárodní scéně. Slavná tyčkařka byla zvolena do komise samotnými sportovci loni na MS v Pekingu.

Isinbajevová nesmí stejně jako ostatní ruští atleti závodit kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu. Chybět bude na ME v Amsterdamu a dost možná i na hrách v Riu. Pokračující suspendací ruských atletů se bude zabývat MOV, který však už naznačil, že proti rozhodnutí atletického orgánu nepůjde.

"Než se celý případ vyřeší, tak Isinbajevová ani já nemůžeme pracovat v orgánech IAAF. A to jen proto, že jsme Rusové," řekl generální sekretář ruské atletické federace Michail Butov, který je rovněž členem rady IAAF. "Nemáme žádná práva do doby, než členství Ruska v IAAF bude opět regulérní. Pracovat mimo ruské hranice nemohou ani naši rozhodčí," řekl.

Rada IAAF ve Vídni rozhodla o trvání trestu pro ruské atlety za dopingovou kauzu a čtyřiatřicetiletá Isinbajevová, která se chtěla letos vrátit po mateřské dovolené, okamžitě oznámila, že se bude proti tomuto verdiktu bránit u soudu pro lidská práva. Poté uvedla, že pokud nebude moci závodit v Riu, ukončí kariéru. Vedení ruské atletiky zvažuje podání žaloby ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Ministr sportu Vitalij Mutko zároveň znovu odmítl, že na ruském dopingovém skandálu nese vinu stát. "Vinu musí cítit především atletický svaz," řekl agentuře Interfax a dodal, že od úterního jednání MOV nečeká žádné pozitivní řešení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy