Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Valachy Man

Ingebrigtsen má po úspěšném protestu proti diskvalifikaci halový titul

Norský favorit Jakob Ingebrigtsen se stal po úspěšném protestu přece jen halovým mistrem Evropy v běhu na 1500 metrů. Dvacetiletý evropský rekordman byl po pátečním závodu v polské Toruni diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy a ze zlata se mohl pár hodin radovat domácí Marcin Lewandowski. Po odvolání norské výpravy však jury kolem půlnoci vrátila Ingebrigtsena na první místo.

Jakob Ingebrigtsen
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

"Vyšlápl z dráhy, protože do něj strčil jiný běžec. Nezískal tím žádnou výhodu a závod tím nebyl nijak ovlivněn," odůvodnila jury své rozhodnutí.

Bronzový medailista z roku 2017 Filip Sasínek tak skončil devátý a další český mílař Jan Friš obsadil jedenácté místo.

Ve finále běželo nezvykle 13 atletů poté, co právě Friš vinou kolize v rozběhu přišel o postup a byl do závodu zařazen až dodatečně po úspěšném protestu. Ingebrigtsen vyšlápl mimo dráhu po kontaktu s Polákem Michalem Rozmysem, ale navzdory diskvalifikaci věřil, že se prvního halového titulu na patnáctistovce dočká.

"Pravidla jsou na mé straně. Jeden z paragrafů říká, že když vás někdo postrčí a vyšlápnete, není to vaše chyba. Neudělal jsem nic špatně, bylo nás tam jenom příliš mnoho," uvedl Ingebrigtsen, který by měl v Toruni ještě obhajovat titul na 3000 metrů.

Lewandowskému oplatil v čase 3:37,56 minuty dva roky starou porážku z Glasgow. Třiatřicetiletý Polák, který usiloval o zlatý hattrick, uznal Ingebrigtsenovu sílu. "V závodě byl jednoznačně lepší. Ví, že mně vyhovuje spíš pomalejší tempo, tak za to vzal. Snažil jsem se ho dohnat a nebojovat jen o stříbro. Už jsem byl docela blízko, ale měl neskutečný finiš. Není ostuda prohrát s chlápkem, který málem překonal světový rekord," zmínil Norův evropský rekord z únorového mítinku v Liévin 3:31,80.

Chvíli se radoval z titulu, i když tušil, že ještě může přijít další zvrat. "Je to sport a může se to stát každému. Já to zažil na mistrovství světa, takže vím, jak mu je," komentoval Lewandowski soupeřovu diskvalifikaci.

Je nám líto, video expirovalo.
Finále závodu na 1500 metrů a ohlasy Filipa Sasínka a Jana Friše

Výsledky, 1500 m:

1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 3:37,56, 2. Lewandowski (Pol.) 3:38,06, 3. Gómez (Šp.) 3:38,47, ...9. Sasínek 3:40,64, 11. Friš (oba ČR) 3:42,97.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články