Následuje
FIS magazín SP

IAAF udělila třem ruským atletům výjimku, mohou závodit pod neutrální vlajkou

Monako – Trojice ruských atletů dostala od Mezinárodního federace IAAF výjimku a mohou startovat v mezinárodních soutěžích pod neutrální vlajkou. Svolení obdrželi halová exmistryně Evropy ve skoku o tyči Anželika Sidorovová, sprinterka Kristina Sivkovová a kladivář Alexej Sokirskij. Ostatní Rusové, stejně jako celý národní svaz zůstávají po skandálu se státem organizovaným dopingem suspendováni.

Anželika Sidorovová
zdroj: ČTK/AP/ autor: Martin Meissner

O výjimku usiluje u IAAF na pět desítek ruských atletů. Federace oznámila, že šesti sportovcům už byla žádost zamítnuta, v ostatních případech ještě nebylo rozhodnuto. Atleti museli zodpovědět obsáhlý dotazník, na základě kterého IAAF prověřuje, zda byli do dopingového programu zapleteni.

Sidorovová díky rozhodnutí federace může obhajovat v příštím týdnu evropské zlato v hale, cestu do Bělehradu má volnou také Sivkovová. Kladivář Sokirskij smí startovat 11. a 12. března na Evropském poháru vrhačů na Kanárských ostrovech.

Ruský svaz byl kvůli státem organizovanému dopingovému programu v zemi plošně vyloučen z mezinárodních soutěží v listopadu 2015 a trest trvá dodnes. Výjimku už dříve dostaly běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová, které nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy