Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
WRC 2019

IAAF se zbaví vyšetřování kauz, řešit je bude nový úřad

Aarhus (Dánsko) - Dopingové a korupční kauzy v atletice bude řešit nezávislý úřad, který převezme pravomoci od Mezinárodní atletické federace (IAAF). Povede ho právník David Howman, který byl do loňského června generálním ředitelem Světové antidopingové agentury (WADA).

Prezident IAAF Sebastian Coe
zdroj: Reuters

Pod nově zřízený úřad bude převedeno antidopingové oddělení IAAF. Nová instituce bude mít na starosti dopingové testy a vyšetřování případů spojených s užíváním nedovolených podpůrných prostředků. Bude se také zabývat korupcí, nelegálními sázkami a ovlivňováním výsledků atletických soutěží. "Klíčoví jsou atleti. Je naší zodpovědností vytvořit spravedlivé prostředí, aby každý mohl uspět," řekl prezident IAAF Sebastian Coe.

Howmana považuje za perfektní volbu na místo šéfa nového úřadu. "Jsem rád, že jsme jako předsedu získali někoho takového kalibru a zkušeností, jako je David Howman. Rozhodli jsme se vytvořit místo, kde atleti mohou porozumět pravidlům a získat znalosti, důvěru a zkušenost," doplnil Coe.

Mezinárodní atletická federace má na stole řadu nevyřešených případů. Čelí například kritice ze strany Ruska, jehož atleti kvůli systematickému dopingu v zemi nesměli startovat na olympijských hrách v Riu. Je pravděpodobné, že přijdou i o srpnové mistrovství světa v Londýně. Výjimkou je dálkařka Darja Klišinová, která mohla na OH i na letošním halovém ME startovat pod neutrální vlajkou. Dlouhodobě totiž žije v USA a nespadala pod ruský systém.

Kvůli podezření z korupce v březnu na funkci ve vedení IAAF rezignoval bývalý namibijský sprinter Frankie Fredericks. Coe si není jistý, zda další skandály nebudou následovat. "Tento sport je znatelně odolnější, než byl před rokem. Ať už budeme konfrontováni s jakoukoliv výzvou, musíme mít k dispozici systémy, abychom se s ní mohli vypořádat," dodal.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy