V šachu

Hrochová zazářila na deseti kilometrech. Zaběhla třetí český čas

Vytrvalkyně Tereza Hrochová na Evropském poháru v Birminghamu na desetikilometrové distanci na dráze zaběhla čas 33 minut rovných a vylepšila si osobní rekord o více než 52 sekund. Časem si zajistila vítězství v běhu B a zároveň se zařadila na třetí místo českých historických tabulek za Alenu Peterkovou a Moiru Stewartovou.

Hrochová si vylepšila osobní rekord z dubnového mistrovství republiky ve Skalici a potvrdila svou letošní formu, před dvěma týdny si při maratonském debutu zajistila start na OH v Tokiu.

Druhá česká účastnice závodu, další maratonská olympionička Marcela Joglová, odstoupila před pátým kilometrem. Hlavní závod vyhrála Britka Eilish McColganová v čase 31:19,35.

V mužském závodu neuspěla domácí hvězda Mo Farah, jenž se poprvé od vítězství na MS v Londýně 2017 představil na dráze. Čtyřnásobný olympijský šampion se chce kvalifikovat do Tokia, ale k limitu 27:28 měl daleko. Osmatřicetiletý rodák z Mogadiša obsadil osmou pozici za 27:50,54. Čas na splnění limitu má do 27. června.

Závod vyhrál úřadující evropský šampion Morhad Amdouni z Francie (27:23,27). Účastníci B běhu Jáchym Kovář a Marek Chrascina, kteří se specializují spíše na steeple, doběhli v osobních rekordech ve třetí desítce.

Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů v Birminghamu:

Muži: 1. Amdouni (Fr.) 27:23,39, 2. Abdi (Belg.) 27:24,41, 3. Mayo (Šp.) 27:25,00, ...běh B: 25. Kovář 30:20,56, 27. Chrascina (oba ČR) 30:37,50.

Ženy: 1. McColganová (Brit.) 31:19,35, 2. Teferiová (Izr.) 31:19,50, 3. Juddová (Brit.) 31:20,96, ...běh B: 1. Hrochová 33:00,00, Joglová (obě ČR) nedokončila.