Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika ČR 2024

Hlaváč s Martínkovou se na MS pokusí kvalifikovat do Paříže

Mistři republiky v chůzi Vít Hlaváč a Eliška Martínková půjdou na nadcházejícím MS družstev smíšenou štafetu. Šampionát proběhne 21. dubna v turecké Antalyi. Disciplína bude mít premiéru na letních olympijských hrách v Paříži, v Turecku se na ni může nominovat 22 dvojic.

Eliška Martínková
zdroj: Allathletics.tv

Muž a žena dohromady absolvují maraton, tedy 42,2 kilometru. Trať budou mít rozdělenou na čtyři zhruba desetikilometrové úseky, které půjdou střídavě. "Vejít se do přímo postupových míst bude velmi náročné, závod bude nabitý těmi nejlepšími," uvedla dvaadvacetiletá Martínková, která bude chtít v Turecku navázat na zdejší lednový osobní rekord z dvacítky. Její o pět let starší parťák vidí šance na olympiádu reálně.

"Pokud předvedeme kvalitní výkony, tak se do té nominační dvaadvacítky vejdeme," prohlásil chodec, jenž si v Poděbradech posunul osobní maximum na 20 kilometrů na 1:23:38.

Zásadní pro úspěch bude zvládnout nezvyklý formát s pauzou mezi úseky. Ani jeden z českého dua si ještě smíšenou štafetu nevyzkoušel, takže se na zkušenosti ptali svých zahraničních kolegů.

"Kamarádi ze Slovenska v Dublinu zvolili strategii jít pomalu první úsek a naplno až druhý. Těch 40–45 minut je podle nich dlouhá doba, a tak tělo po rychlém úseku přechází pomalu, ale jistě do regenerace a je problém ho pak dostat zpátky do otáček," přiblížil Hlaváč.

Martínková souhlasí, že se v dlouhé pauze stihne projevit únava. "Nad taktikou se budeme muset ještě pobavit na místě, ono nám ale nezbude nejspíše nic jiného než jít oba dva úseky prostě naplno. Jestli se chceme nominovat, bude to zkrátka vyžadovat nadprůměrné výsledky v obou úsecích," doplnila svěřenkyně Kateřiny Čermákové, které se na rozdíl od Hlaváče závod v Poděbradech nevydařil.

Rady chodci hledají také u lékařů a odborníků na výživu. "Je potřeba zjistit, co všechno nám v onom depu povolí. Máme nějaké netradiční myšlenky, které bychom rádi vyzkoušeli," naznačil Hlaváč. Po MS družstev budou zbývat na olympijských hrách pro tuto disciplínu jen tři další místa, která se doplní podle tabulkových výkonů ke konci června.

Český tým pro MS družstev doplňují Jaromír Morávek a Adam Zajíček, které čeká závod na 20 kilometrů, a Alžběta Franklová, Ema Klimentová a Albert Kukla v juniorských závodech na 10 km.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články