Následuje
MS 2020 Německo

Helcelet skončil na ME bez medaile i bez limitu

Ostrava - Nepopulární čtvrté místo a opět výkon těsně pod magickou hranicí 8000 bodů si odveze z mistrovství Evropy atletů do 23 let český desetibojař Adam Sebastian Helcelet. V dramatickém závěru soutěže nakonec nedokázal promluvit do pořadí na stupních vítězů a za svým letošním osobním rekordem 7969 bodů zaostal o tři body. Nepokořil tak jako osmý muž české historie osmitisícový milník, což je zároveň mírnější limit pro účast na mistrovství světa v Tegu.

Závod vyhrál Belgičan Thomas Van Der Plaetsen, který nasbíral 8157 bodů a jen o pět porazil Bělorusa Eduarda Michona. Třetí místo obsadil Srb Mihail Dudas ziskem 8117 bodů. Helcelet ale jako jediný z nich bude na šampionátu této věkové kategorie závodit i za dva roky, neboť mu je teprve devatenáct let.

Český desetibojař se během dvou dnů blýskl osobními rekordy v bězích na 100 metrů a 110 metrů překážek a v hodu oštěpem, naopak zaostal ve vrhu koulí a zejména v hodu diskem, kde mu v konečném účtování nakonec unikla medaile. "Ale není to zas takové zklamání, čtvrté místo je pěkné, už jsem se na konci nedokázal kousnout," prohlásil Helcelet. "Chyba byla v disku, pak už se to vezlo," připustil.

Desetibojaře víc mrzel nesplněný limit. "I když medaile by potěšila. Doufal jsem, že Dudas si mě bude při patnáctistovce hlídat, ale zamakal a utekl mi. Já už nemohl," přiznal Helcelet. "Na takové akci musím běžet rychleji, ale už na tyči jsem cítil únavu. Chtěl jsem osm tisíc bodů, bude mě to mrzet ještě hodně dlouho," prohlásil, ale nesmutnil dlouho. "Je mi devatenáct let, dvakrát jsem skoro udělal 8000 bodů, to mě těší," řekl a prozradil, že letos už nejspíš žádný desetiboj neabsolvuje. "Nechci se uhnat tak mladý," uvedl.

Na osmistovkách dominovali favorité

Finálové závody na 800 metrů vyhráli v Ostravě favorité. Mezi muži potvrdil svou roli Polák Adam Kszczot časem 1:46,71, mezi ženami byla nejrychlejší Ruska Jelena Aržakovová, která se jako jediná v osobním rekordu dostala o 59 setin pod dvouminutovou hranici. V Ostravě bude útočit na zlato i v závodu na 1500 metrů. Nejrychlejšími Evropany do 23 let se na stovce stali Brit James Alaka (10,45) a Rumunka Andreea Ograzeanuová (11,65).

V kvalifikacích se dařilo českým kladivářkám. Kateřina Šafránková i Tereza Králová překonaly kvalifikační limit hned prvním pokusem a patří mezi kandidátky na cenné kovy v sobotním finále. "Prvním pokusem, to se počítá, protože se mi to v minulosti moc nedařilo," řekla Šafránková, obhájkyně stříbrné medaile. V kvalifikaci obsadila třetí místo těsně před Královou. "Takovou dálku jsem nečekala, nešla jsem to naplno," uvedla Králová.

Z kvalifikací a rozběhů postoupili překážkáři Martin Mazáč a Petr Peňáz a také sprinter Pavel Maslák, který bezpečně kontroloval první pozici ve svém rozběhu na 200 metrů. Několik desítek metrů v závěru vypustil, přesto předvedl čtvrtý nejlepší výkon prvního kola časem 20,99 sekundy. Naopak vyřazeni jsou překážkář Tomáš Kavka, koulařka Markéta Červenková a kladivářka Kristýna Kroužková.

Závod na 800 metrů
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka
Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy