Následuje
ODM 2020: Alpské lyžování

Hejnová neuspěla, atlety roku jsou Bolt a Fraserová-Pryceová

Monako – Zuzana Hejnová zažila letos skvělou sezonu bez jediné porážky, na prestižní ocenění pro nejlepší atletku světa ovšem nedosáhla. Dostala se sice do užší tříčlenné finálové nominace, nakonec se však první českou ženou, která by cenu získala, nestala. Na galavečeru Mezinárodní atletické federace IAAF v Monaku se nakonec mohli radovat Shelly-Ann Fraserová-Pryceová a Usain Bolt.

Usain Bolt
zdroj: imago sportfotodienst

Vítězka Diamantové ligy Hejnová už byla v říjnu vyhlášena nejlepší evropskou atletkou a nyní měla možnost stát se první českou ženou, která získá ocenění IAAF. Anketu dosud vyhrál pouze oštěpař Jan Železný v roce 2000. V užším výběru byla spolu s ní ještě novozélandská koulařka Valerie Adamsová.

Jamajčané potvrdili role favoritů a poprvé od roku 1993 tak tituly dostali reprezentanti jedné země. Šestadvacetiletá Fraserová-Pryceová získala od Rady IAAF cenu poprvé v kariéře. O rok starší Bolt, jenž dostal přednost před ukrajinským výškařem Bohdanem Bondarenkem a britským vytrvalcem Moem Farahem, vyhrál anketu potřetí v řadě a celkově popáté za posledních šest let.

Držitel světových rekordů na 100 a 200 metrů vyhrál na mistrovství světa v Moskvě zlaté medaile na tratích 100, 200 a 4 x 100 metrů. Svou sbírku cenných kovů z MS rozšířil Bolt na osm zlatých a dvě stříbrné, čímž se stal nejúspěšnějším atletem v historii světových šampionátů. Fraserová-Pryceová získala v Moskvě stejnou sadu medailí. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy