Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Česko

Halová Evropa i s Maslákem. Do Toruně pojedou více než dvě desítky českých atletů

Trojnásobný halový mistr světa i Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák a jediný český medailista z posledního halového šampionátu v Glasgow, koulař Tomáš Staněk, pojedou na halové mistrovství Evropy do Toruně. Celkem se to týká minimálně 25 českých atletů. V nominaci jsou navíc tři závodníci s nejistou účastí. Naději mohou živit mílař Jakub Holuša, vícebojař Adam Sebastian Helcelet a překážkářka Helena Jiranová. Šampionát se v Polsku uskuteční od 4. do 7. března.

Čtvrtkař Pavel Maslák
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Na čtvrtý halový evropský titul bude útočit Maslák, který před dvěma lety přišel o HME kvůli nemoci. Vedle něj se v individuálním závodě představí také Vít Müller a Patrik Šorm. Navíc se kvalifikovala i čtvrtkařská štafeta, pro kterou byli nominováni ještě Michal Desenský, Jan Tesař a Martin Tuček.

K medailovým nadějím bude v Toruni znovu patřit dle schválení předsednictva Českého atletického svazu i Staněk, i když kvůli zranění nemohl startovat na víkendovém mistrovství republiky v Ostravě. Ušitý má na sebe motivační bič, jelikož při své čtvrté účasti bude usilovat o třetí cenný kov za sebou. V roce 2017 v Bělehradě byl stříbrný, předloni získal bronz.

Na evropský bronz ze šampionátu v Bělehradě 2017 se pokusí navázat Filip Sasínek. Před dvěma lety v Glasgow skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě, letos ale běhá v životní formě a před týdnem vytvořil na patnáctistovce právě v toruňské hale nový český rekord 3:36,53.

Už sedmý halový evropský šampionát má před sebou překážkář Petr Svoboda. Debutoval v roce 2005 ještě jako vícebojař, pak už startoval na 60 metrů překážek. V kariéře poznamenané zraněními získal tři cenné kovy včetně titulu v roce 2011.

Naopak teprve druhé halové ME čeká čtvrtkařku Ladu Vondrovou. Zatímco v Glasgow ještě jako juniorka vypadla v rozběhu, tentokrát bude mít vzhledem k výkonnostnímu posunu výrazně vyšší ambice. V závodě ji doplní debutantka Tereza Petržilková.

Předloni v Glasgow bylo v nominaci nakonec 22 českých atletů. Současná nominace může být až o šest jmen početnější.

"Překážkářka Helena Jiranová dostala od ČAS divokou kartu, jelikož má splněný entry standard EA. U vícebojaře Adama Sebastiana Helceleta čekáme, zda přijde pozvánka z EA. Možná účast Jakuba Holuši závisí na tom, jaký čas zaběhne na středečním mítinku v Madridu. Výsledky z mítinku se ještě počítají do možné nominace na HME," uvedl šéftrenér reprezentace Jan Netscher.

Nominace ČR pro atletické halové ME v Toruni:

Muži: Štěpán Hampl, Jan Veleba, Zdeněk Stromšík (všichni 60 m), Pavel Maslák, Vít Müller, Patrik Šorm (všichni 400 metrů a štafeta 4x400), Lukáš Hodboď, Filip Šnedjr, Tomáš Vystrk (všichni 800 m), Jan Friš, Filip Sasínek (oba 1500 m), Petr Svoboda (60 m př.), Radek Juška (dálka), Tomáš Staněk (koule), Michal Desenský, Jan Tesař, Martin Tuček (všichni štafeta 4x400).

Ženy: Marcela Pírková (60 m), Tereza Petržilková, Lada Vondrová (obě 400 m), Vendula Hluchá (800 m), Diana Mezuliáníková (1500 m), Markéta Štolová (60 m př.), Amálie Švábíková (tyč), Markéta Červenková (koule).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy