Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Fenomenální běžec Bolt je už v Ostravě, chystá se na Zlatou tretru

Ostrava - Nejrychlejší muž planety, jamajský sprinter Usain Bolt je v Ostravě. Světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz přiletěl s předstihem čtyř dnů na atletický mítink Zlatá tretra, kde se ve středu představí v běhu na stometrové trati. Bolta, čerstvě ověnčeného cenou Laureus pro nejlepšího sportovce světa, sever Moravy přivítal zamračenou oblohou s teplotou kolem třinácti stupňů, která sprinterům zrovna nesvědčí. "Přivítal bych lepší počasí, ale jsem připravený běhat za jakýchkoliv podmínek. Počasím se neznepokojuji. Navíc do mítinku zbývá ještě pár dnů, třeba se to zlepší. Podle předpovědí to nevypadá tak špatně," řekl Bolt českým novinářům na letišti v Ostravě-Mošnově.

Dvaadvacetiletý Jamajčan dorazil do Ostravy přímo z kanadského Toronta, kde i v dešti bezpečně ovládl stovku s časem rovných deseti vteřin. Pořadatelé věří, že na Zlaté tretře ještě přidá a pokusí se srazit hodnotu rekordu mítinku pod současných 9,85. "Rozhodně se chci pokusit o co nejrychlejší čas. Je tady dobrá dráha i publikum," uvedl Bolt, který v Ostravě už běžel v letech 2006 a 2008.

Třetí návrat na vítkovický stadion signalizuje, že Zlatá tretra má u Bolta své místo. "Patří k mým oblíbeným mítinkům. Rád jezdím ale třeba taky do švýcarského Lausanne. Tam se mi taky líbí," uvedl. Čtyři dny do mítinku vyplní Bolt zejména přípravou. "Čeká mě hlavně trénink, ale chci si také prohlédnout město, jestli se to podaří," řekl Bolt, jehož účast vyjde organizátory na startovném přibližně na pět milionů korun. I v příletové hale působila atletická celebrita nenápadně, přestože se na něj lepil houf žurnalistů a televizních štábů. "Uvědomuju si, co to obnáší. Všude je teď o mě větší zájem, ale já s tím nemám problém," prohlásil Bolt.

Je nám líto, video expirovalo.
Fenomenální běžec Bolt je už v Ostravě

Ani jako nejlepší sportovec světa prý Bolt nezpychne. "Pro mě se tím oceněním vůbec nic nezměnilo. Soustředím se pouze na soutěže, protože potřebuju zaběhnout kvalitní čas," dodal Bolt. Sportovec bude ubytován v prezidentském apartmá luxusního ostravského hotelu. Přestože se jedná o jednu z největších sportovních hvězd současnosti, žádné přehnané nároky na pořadatele nemá, ani pokud jde o vybavení pokoje, jídlo, dopravu.

Železný doufá v překonání světového rekordu

"Je naším snem, aby atakoval světový rekord," řekl již dříve ředitel závodu Jan Železný. Za takový počin by Jamajčan dostal prémii 100 000 dolarů. Loni přišel Bolt organizátory na zhruba 30 000 dolarů, neboť se s ním dohodli ještě předtím, než v květnu zaběhl v New Yorku světový rekord na 100 metrů 9,72 sekundy. Nyní se Boltova cena pohybuje vysoko nad částkou 100 000 dolarů, podle některých zdrojů se blíží dokonce k sumě 200 000 dolarů.

Letos zaběhl Bolt v polovině března stovku za 9,93 sekundy, ale s nedovolenou podporou větru 2,3 metru za sekundu. V posledním závodě před ostravským mítinkem v kanadském Torontu běžel na svoje možnosti velmi podprůměrně. Proti však byli povětrnostní podmínky, hustě pršelo a teplota nepřekročila 20 stupňů.

Usain Bolt

Datum a místo narození: 21. srpen 1986 (22 let), Trelawny Parish, Jamajka

Výška a váha: 196 cm, 86 kg

Osobní rekordy: 100 m 9,69 s (SR, LOH 2008, Peking)

150 m (neoficiální trať) 14,35 s (SR, 2009, Manchester)

200 m 19,30 s (SR, LOH 2008, Peking)

400 m 45,28 s (2007)

Štafeta 4 x 100 m 37,10 s (SR, LOH 2008, Peking) - 3. úsek v čase 8,94 s. (podle jiných údajů také 8,96 s)

Hlavní zprávy