Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Írán - Kazachstán

Emila držela nad vodou a mně dala můj první oštěp, vzpomíná Železný na Danu Zátopkovou

Díky rodinným vazbám se s Danou Zátopkovou znal celý život. Dokonce od olympijské vítězky z Helsinek dostal svůj první pořádný oštěp. Jan Železný vzpomíná na dnes zemřelou Danu Zátopkovou a oceňuje její výjimečnost.

Dana Zátopková, Jan Železný, Robert Změlík a Emil Zátopek
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

Železného otec se s manželi Zátopkovými přátelil. "Znám i ty historky, kdy mi táta vyprávěl o Emilovi a o Daně. Pamatuju si, že jsem od Dany, která tehdy šéfovala vrhačům, dostal první kvalitní, pořádnej oštěp," vzpomínal světový rekordman a současný trenér.

Se Zátopkovou se potkával mimo jiné při svých soustředěních v Nymburce. "Bavili jsme se i o házení, ale ona věděla, že se technika posunula. Byla hrozně ráda, že ten oštěp je nahoře. Měla ráda Víťu Veselého a celkově se o to hrozně zajímala. Měla neuvěřitelnou paměť, to bylo něco neskutečného. To byla encyklopedie sportu, sledovala všechny závody. V tomhle byla mimořádná. Takový člověk se tady dlouho neobjeví," řekl.

Zátopková i jako velmi úspěšná sportovkyně žila ve stínu manžela Emila. "Ale já si myslím, že ona toho Emila hrozně držela nad vodou. Tihle dva lidi se potřebovali najít a našli se. Teď můžu říct, že v tuhle chvíli je už Dana šťastná, že je zase s Emilem," doplnil Železný.

Barbora Špotáková velmi ráda Zátopkovou navštěvovala. "Každé setkání s ní bylo vždy velmi příjemné, měla ohromný zájem o to, co se děje v současnosti, měla přehled, věděla o nás vše, kde a kdy jsme byli na závodech, měla zájem i o mladé atlety, hlavně oštěpaře a oštěpařky," vzpomínala.

Legendární atletku obdivovala pro její humor i vztah k pohybu. "Pro ni byl pohyb životem. Vím, že když jsem za ní chodila do nemocnice, a i přesto, že se cítila třeba hodně špatně, tak se snažila o pohyb, její kroužení rukama a nohama na nemocniční posteli bylo pověstné. To je jedna z věcí, kterou si od ní vezmu, udržovat se v kondici do dlouhověkosti. Dana byla velká bojovnice, měla několik zranění, ale vždy se z toho dostala," líčila Špotáková.

Mrzí ji, že s odchodem starších lidí odcházejí i jejich vzpomínky. "Její (Zátopkové) vyprávění jsem milovala, jsem proto ráda, že stihla napsat svoji knihu, kde nám kus ze sebe tady nechala," dodala Špotáková. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy