MS v silniční cyklistice 2024

Dudycha prolétl osmistovkou v novém národním rekordu. Jíchová v Bydhošti vyhrála nad překážkami

Celá řada úspěšných českých sportovců z ME startovala v polské Bydhošti. Jako blesk do něj vstoupila finalistka evropského šampionátu Nikoleta Jíchová, která vyhrála čtvrtku překážek (55,43). Na mítinku World Continental Tour Gold se blýskl také čtvrtý Jakub Dudycha, který překonal národní rekord na půlce. Ten má nyní hodnotu 1:44,82.

Jakub Dudycha v Bydhošti překonal český rekord na 800 m

Osmnáctiletý Jakub Dudycha časem 1:44,82 minuty překonal o dvě setiny výkon Lukáše Vydry z roku 1998. V závodě obsadil čtvrté místo. Na Memoriálu Ireny Szewińské vylepšil svůj výkon z nedávného mistrovství Evropy v Římě, kde v rozběhu vytvořil juniorský národní rekord časem 1:44,89 minuty.

"Super závod. Myslím, že jsem to mohl zaběhnout ještě lépe takticky, protože jsem se v prvním kole zařadil na úplný konec. Ale nechtěl jsem běžet v druhé dráze," uvedl Dudycha. "Pak jsem ale zase měl dost sil na útok zezadu. V poslední třístovce jsem mohl začít i dřív finišovat, trochu jsem tam váhal. Ale jinak velká spokojenost," dodal.

Nikoleta Jíchová při prvním startu po mistrovství Evropy, kde obsadila čtvrté místo, vyhrála výkonem 55,43. Na šampionátu v Římě byla minulý týden ve finále o půl sekundy rychlejší. V semifinále si tam vylepšila osobní rekord na 54,59. V Bydhošti zvítězila o osm setin před Zeney Geldenhuysovou z JAR.

V mužském závodě skončil Vít Müller třetí ve svém nejlepším letošním čase 49,07 sekundy. Müller se na Memoriálu Ireny Szewińské přiblížil svému životnímu výkonu z loňského mistrovství republiky v Táboře na 11 setin. Český reprezentant nestačil jen na Brazilce Matheuse Limu, který vyhrál v osobním rekordu 48,31, a Ira Thomase Barra (48,79).

Český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk obsadil páté místo výkonem 20,63 metru. V rekordu mítinku zvítězil čerstvý mistr Evropy Ital Leonardo Fabbri, který vrhl 22,38. Pátý byl i tyčkař David Holý, který skočil 555 cm.

Další evropská šampionka z Říma Polka Natalia Kaczmareková potvrdila skvělou formu na čtvrtce dalším časem pod 50 sekund, když vyhrála za 49,86. Tereza Petržilková doběhla sedmá (52,30). Kristiina Sasínek Mäki nedokončila běh na 1500 metrů. Vítězkou závodu se stala Etiopanka Freweyni Hailuová v rekordu mítinku 3:58,59.

Atletický mítink zlaté kategorie Kontinentalní Tour v Bydhošti:

Muži: 800 m: 1. Kramer (Švéd.) 1:44,08, ...4. Dudycha (ČR) 1:44,82 - český rekord, 1500 m: 1. Riva (It.) 3:36,87, 110 m př. (vítr +0,8 m/s): 1. Trajkovic (Kypr) 13,39, 400 m př.: 1. Lima (Braz.) 48,31, ...3. Müller (ČR) 49,07, tyč: 1. Obiena (Fil.) 597, ...5. Holý 555, 7. Ščerba (oba ČR) 545, koule: 1. Fabbri (It.) 22,38, ...5. Staněk (ČR) 20,63, kladivo: 1. Fajdek (Pol.) 79,43.

Ženy: 100 m (+0,4 m/s): 1. Hobbsová (N. Zél.) 11,17, 400 m: 1. Kaczmareková (Pol.) 49,86, ...7. Petržilková (ČR) 52,30, 1500 m: 1. Hailuová (Et.) 3:58,59, 100 m př. (+1,5 m/s): 1. Lavinová (Ir.) 12,74, 400 m př.: 1. Jíchová (ČR) 55,43, 2. Geldenhuysová (JAR) 55,51.