Svět motorů

Hejnová doběhla v Monaku třetí, Hassanová posunula světový rekord na míli

Před měsícem a týdnem skončila Zuzana Hejnová třetí v Římě, stejný výsledek zopakovala i na atletickém mítninku Diamantové ligy v Monaku. I po třetí letošní čtyřstovce s překážkami této série je na stupních vítězů. Jakub Vadlejch obsadil v soutěži oštěpařů za rovných 81 metrů šesté místo. V Monaku padl i světový rekord, o který se postarala Sifan Hassanová v závodě na jednu míli.

Sifan Hassanová po světovém rekordu na míli
zdroj: Reuters autor: Eric Gaillard

Časem 4:12,33 překonala nizozemská běžkyně Hassanová výkon Rusky Světlany Mastěrkovové z roku 1996 o 23 setin sekundy.

Hejnová dosáhla času 54,55 sekundy a za svým letošním maximem z Lausanne, kde byla druhá, zaostala o 44 setin. "Čas je o něco horší než v Lausanne, ale umístění na bedně se určitě počítá. Zkusila jsem to o něco rychleji rozběhnout, a tak mi na konci zbylo méně sil. Další zastávka mě čeká za týden v Londýně, kam se moc těším," prohlásila Hejnová.

Suverénně zvítězila McLaughlinová, která se časem 53,32 dostala do čela letošních světových tabulek, druhá byla další Američanka Ashley Spencerová. Ta českou reprezentantku porazila o devět setin.

Stejně jako v Monaku skončila Hejnová třetí i v červnu na Diamantové lize v Římě. Jejím letošním maximem je umístění i čas z minulého týdne z Lausanne.

Rovněž Vadlejch dopadl podobně jako při předchozích startech v této sezoně Diamantové ligy - v Šanghaji byl šestý, v Oslu pátý. Vyhrál Němec Andreas Hofmann (87,84), letošní jednička Magnus Kirt z Estonska v poslední sérii přehodil olympijského vítěze Thomase Röhlera, ale s Hofmannem prohrál o 37 centimetrů.

Amos zaběhl nejrychlejší osmistovku za posledních 7 let

Nijel Amos z Botswany vyhrál osmistovku v čase 1:41,89 a postaral se tak o nejrychlejší závod za posledních sedm let. Sám ale má osobní rekord ještě o 16 setin lepší, v Londýně 2012 si díky němu doběhl pro olympijské stříbro za světovým rekordmanem Davidem Rudishou (1:40,91).

Pozici letošní světové jedničky potvrdil polský tyčkař Piotr Lisek, který vyhrál výkonem 602 cm a vlastní národní rekord a nejlepší výkon roku posunul o jeden centimetr. Stovku rozhodla setina sekundy, o kterou byl v cíli dříve mistr světa Justin Gatlin (9,91) před dalším Američanem Noahem Lylesem.

Rychlá byla také další americká překážkářka, na stovce triumfovala Kendra Harrisonová v druhém čase sezony 12,43. Výšce tradičně dominovala Ruska Maria Lasickeneová, které tentokrát stačilo k vítězství skočit rovné dva metry.