Lyžování ČR 2024

Špotáková potřetí vyhrála Diamantovou ligu

Brusel Barbora Špotáková je potřetí v kariéře vládkyní prestižního seriálu Diamantové ligy. Svůj triumf korunovala stylově nejlepším letošním výkonem na světě 67,99 metru a s převahou vyhrála.

Barbora Špotáková
zdroj: AP autor: Geert Vanden Wijngaert

Druhá v Bruselu skončila Jihoafričanka Sunette Viljoenová (64,30), třetí místo obsadila Australanka Kathryn Mitchellová, která hodila 62,93 metru.

Špotáková se v prvních dvou pokusech zahřívala. Poprvé přesně trefila šedesátimetrovou hranici, podruhé hodila o centimetr dál, ale ve třetí sérii oštěp z její ruky dopadl na 66,22 metru a o celkovém vítězství české oštěpařky bylo prakticky rozhodnuto.

Její jediné soupeřce v boji o triumf v prestižním seriálu Martině Ratejové se totiž vůbec nedařilo. Její nejdelší hod z první série měřil 58,61 metru a Slovince stačil až na sedmé místo.

Zato Špotáková svůj výkon ze třetí série dokázala ještě zlepšit. Ve čtvrtém pokusu překonala rekord mítinku a z čela letošních světových tabulek sesadila Němku Lindu Stahlovou (67,32). Zároveň si na své konto připsala 40.000 dolarů (více než 850.000 korun).

"První pokusy nebyly takové, jaké jsem očekávala. Nebylo snadné se chytit, protože oštěp byl hned na začátku programu, takže atmosféra nebyla kdovíjaká," hodnotila závod Špotáková. "Proto jsem moc ráda, že se mi nakonec podařilo hodit daleko," dodala.

Tvrdila přitom, že nejlepší výkon roku mohla posunout ještě víc. "Ale přesto jsem moc ráda, že se mi návrat po mateřské vydařil a vyhrála jsem dneska i celou Diamantovou ligu. Věřím, že v Marrákeši mohu hodit ještě dál," řekla týden před Kontinentálním pohárem v Maroku.

Diamantovou ligu Špotáková vyhrála také v letech 2010 a 2012, letos se úspěšně vrátila po mateřské dovolené. Navázala tak na triumfy dalšího oštěpaře Vítězslava Veselého z let 2012 a 2013 a Zuzany Hejnové z loňské sezony.

Výborně běžela další česká zástupkyně Denisa Rosolová, která obsadila v závodu na 400 metrů překážek druhé místo ve svém letošním nejlepším výkonu 54,54 sekundy a v celkovém hodnocení ligy skončila čtvrtá. Dnes ji o 42 setin porazila pouze nejrychlejší žena sezony Kaliese Spencerová z Jamajky.

Rosolová konečně zářila v cíli spokojeností, protože na ME prožila zklamání ze čtvrtého místa a náladu si nespravila ani na dalším mítinku Diamantové ligy v Birminghamu. "Tak a můžu ukončit sezonu. Teď to v té hlavě uchovat a v příští sezoně takhle začít a skončit daleko lépe," přála si. "Dneska jsem tušila, že to takhle dopadne," doplnila.

Přehled českých celkových vítězů atletického seriálu Diamantová liga (v závorce za odvětvím počet dílčích výher):

2010 - Barbora Špotáková (oštěp/tři)
2011 - nikdo
2012 - Barbora Špotáková (oštěp/čtyři) a Vítězslav Veselý (oštěp/dva)
2013 - Zuzana Hejnová (400 m překážek/sedm) a Vítězslav Veselý (oštěp/tři)
2014 - Barbora Špotáková (oštěp/čtyři).

Poslední český zástupce v Bruselu Petr Svoboda se postavil na start Diamantové ligy po čtyřleté pauze zaviněné vážným zraněním Achillovy šlachy a obsadil v času 13,74 sekundy poslední deváté místo. "Nevím, jestli na to mám, ale hrozně se těším na tu konfrontaci se světem. Pro mě je to další krok k cestě zpátky do špičky," řekl před závodem Svoboda.

O jeden z vrcholů mítinku se postaral americký sprinter Justin Gatlin, který vyhrál stometrový závod za 9,77 sekundy a svůj nejlepší výkon sezony z Lausanne posunul o tři setiny. Neprohrál už sedmnáct závodů a stal se celkovým vítězem Diamantové ligy. V Bruselu se celkem čtyři sprinteři dostali pod hranici deseti sekund. Gatlin navíc o 45 minut později vyhrál dvoustovku za 19,71 sekundy a za vlastním letošním maximem zaostal jen o tři setiny.

Jiskřící souboj jako už poněkolikáté v této sezoně nabídli výškaři. Mutaz Issa Baršim z Kataru vyhrál v asijském rekordu 243 centimetrů a osamostatnil se tak na druhém místě historických tabulek za Kubáncem Javierem Sotomayorem. Třikrát se opět pokoušel o světový rekord 246 cm a zejména při posledním skoku laťku shodil jen lehce. Ukrajinec Bohdan Bondarenko se musel spokojit s druhým místem, třebaže překonal 240 cm.

Závěrečný mítink atletické Diamantové ligy v Bruselu:

Muži

100 m (vítr +0,6 m/s): 1. Gatlin 9,77, 2. Rodgers (oba USA) 9,93, 3. Powell (Jam.) 9,95.
Konečné pořadí: 1. Gatlin 16, 2. Rodgers 13, 3. Carter (Jam.) 7.

1500 m: 1. Machlúfí (Alž.) 3:31,78, 2. Kiplagat (Keňa) 3:31,80, 3. Souleiman (Džib.) 3:32,82.
Konečné pořadí: 1. Kiplagat 16, 2. Kiprop (Keňa) 11, 3. Souleiman 11.

110 m př. (-0,1 m/s): 1. P. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,08, 2. Ortega (Kuba) 13,13, 3. Šubenkov (Rus.) 13,22, ...9. Svoboda (ČR) 13,74.
Konečné pořadí: 1. Martinot-Lagarde 27, 2. Šubenkov 8, 3. Ortega 6.

3000 m př.: 1. Birech (Keňa) 7:58,41, 2. Mekhissi Benabbad (Fr.) 8:03,23, 3. Jager (USA) 8:04,71.
Konečné pořadí: 1. Birech 28, 2. Kipruto (Keňa) 5, 3. Jager 4.

Výška: 1. Baršim (Kat.) 243, 2. Bondarenko (Ukr.) 240, 3. Uchov (Rus.) 234.
Konečné pořadí: 1. Baršim 20, 2. Bondarenko 20, 3. Uchov 8.

Dálka: 1. Mokoena (JAR) 819, 2. Gaisah (Niz.) 806, 3. Taylor (USA) 806.
Konečné pořadí: 1. Mokoena 12, 2. Gaisah 9, 3. Taylor 8.

Tyč: 1. Lavillenie (Fr.) 593, 2. Filippidis (Řec.) a Sobera (Pol.) oba 565.
Konečné pořadí: 1. Lavillenie 28, 2. Filippidis 11, 3. Dutra (Braz.) 4.

Disk: 1. Harting (Něm.) 67,57, 2. Malachowski (Pol.) 67,35, 3. Kanter (Est.) 65,81.
Konečné pořadí: 1. Malachowski 22, 2. Harting 20, 3. Kanter 5.

Ženy

200 m (+0,1 m/s): 1. Felixová (USA) 22,02, 2. Soumaréová (Fr.) 22,11, 3. Schippersová (Niz.) 22,30.
Konečné pořadí: 1. Felixová 21, 2. Okagbareová (Nig.) 11, 3. Schippersová 6.

400 m: 1. Richardsová-Rossová (USA) 49,98, 2. McPhersonová 50,12, 3. Williamsová-Millsová (obě Jam.) 50,42.
Konečné pořadí: 1. Williamsová-Millsová 20, 2. Richardsová-Rossová 16, 3. McPhersonová 8.

800 m: 1. Martinezová (USA) 1:58,84, 2. Sharpová (Brit.) 1:58,94, 3. Sumová (Keňa) 1:58,94.
Konečné pořadí: 1. Sumová 22, 2. Martinezová 9, 3. Sharpová 8.

3000 m: 1. Cheronová (Keňa) 8:28,95, 2. Hassanová (Niz.) 8:29,38, 3. G. Dibabaová (Et.) 8:29,41.
Konečné pořadí: 1. Cheronová 22, 2. G. Dibabaová 12, 3. Kibiwotová (Keňa) 5.

400 m př.: 1. Spencerová (Jam.) 54,12, 2. Rosolová (ČR) 54,54, 3. Childová (Brit.) 54,76.
Konečné pořadí: 1. Spencerová 30, 2. Childová 7, 3. Adekoyaová (Bahr.) 6, 4. Rosolová 5.

Trojskok: 1. Ibarguenová (Kol.) 14,98, 2. Saladuchová (Ukr.) 14,53, 3. Koněvová (Rus.) 14,40.
Konečné pořadí: 1. Ibarguenová 28, 2. Koněvová 8, 3. Saladuchová 6.

Koule: 1. Adamsová (N. Zél.) 20,59, 2. Schwanitzová (Něm.) 19,86, 3. Carterová (USA) 19,73.
Konečné pořadí: 1. Adamsová 32, 2. Schwanitzová 10, 3. Carterová 6.

Oštěp: 1. Špotáková (ČR) 67,99, 2. Viljoenová (JAR) 64,30, 3. Mitchellová (Austr.) 62,93.
Konečné pořadí: 1. Špotáková 22, 2. Ratejová (Slovin.) 10, 3. Stahlová (Něm.) a Viljoenová 5.