Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Duplantis s Tsegayovou vylepšili světové rekordy, dálkař Juška skončil čtvrtý

V americkém Eugene vyvrcholil finálový mítink Diamantové ligy. Etiopanka Gudaf Tsegayová vylepšila světový rekord v běhu na 5000 m, když červnový výkon Faith Kipyegonové vylepšila o téměř pět sekund na 14:00:21 minuty. Švédský tyčkař Armand Duplantis zase pokořil laťku ve výšce 623 centimetrů a také zapsal světový rekord. Při posledním pokusu se dálkař Radek Juška zlepšil na 810 centimetrů a poskočil na třetí místo, jenže Japonec Juki Hašioka ho následně překonal o pět centimetrů. Vyhrál Švýcar Simon Ehammer s výkonem 822 centimetrů.

Juška v základní části Diamantové ligy startoval jen jednou. Jako sedmý muž z mistrovství světa v Budapešti skončil čtvrtý v Curychu a mezi elitou se neztratil ani tentokrát. Popáté v sezoně zapsal v závodě osmimetrový výkon. Jeho čtvrtý pokus měřil 807 centimetrů, na závěr se ještě o tři centimetry zlepšil. Po sobotním triumfu oštěpaře Jakuba Vadlejcha se postaral o druhé české vystoupení v letošním finále.

"Na konci sezony 810, ještě k tomu bez prkna. Bylo to super. Čekal jsem tedy, že by to mohlo být na konci sezony víc, což by bylo, kdybych to prkno trefil přesně. Pak by to těch 825 mohlo být. Ale na to se historie neptá," uvedl český rekordman.

Udělal další krok k účasti na olympijských hrách v Paříži. "Jako vrchol příští sezony plánujeme olympiádu, těmito body bych se mohl zase posunout blíž," přemítal Juška. Na postavení ve světovém žebříčku bude muset spoléhat, pokud v úvodu příští sezony neskočí ostrý limit 827 centimetrů.

Duplantis podruhé na stadionu Hayward Field v Eugene vylepšil vlastní světový rekord. Po úspěchu na loňském MS, kde skočil 621 centimetrů, ve finále atletické Diamantové ligy jako první člověk v historii překonal laťku ve výšce 623 centimetrů. O centimetr tak vylepšil maximum, které stanovil v únoru při halovém mítinku ve francouzském Clermont-Ferrand.

Třiadvacetiletý švédský tyčkař narozený v USA posunul hranici lidských možností ve skoku o tyči už posedmé. Na světový rekord útočil v této venkovní sezoně několikrát, ale navzdory řadě nadějných pokusů ten úspěšný přišel až nyní. Laťku překonal napoprvé. Sice se chvěla, ale zůstala na stojanech.

Tsegayová po čtvrtroce vrátila světový rekord do etiopského držení, před Kipyegonovou byla světovou rekordmankou Letesenbet Gideyová. Dvojnásobná mistryně světa Tsegayová má v držení druhé historické maximum, dva roky je halovou světovou rekordmankou na 1500 metrů.

Druhý evropský rekord ve finálovém víkendu zaběhl Jakob Ingebrigtsen. Hvězdný Nor po sobotním triumfu na míli zazářil v závodě na 3000 metrů, kam se dostal na divokou kartu. Vlastní kontinentální maximum z letošní Paříže vylepšil o 37 setin na 7:23:63 minuty. O vítězství musel tvrdě bojovat, na cílové pásce ho uhájil o setinu sekundy před dotírajícím Etiopanem Yomifem Kejelchou.

Finále ozdobila také nejkvalitnější ženská výškařská soutěž v tomto roce. Ukrajinka Jaroslava Mahučichová i Australanka Nicola Olyslagersová překonaly laťku ve výšce 203 centimetrů, čímž o centimetr vylepšily rovněž společný nejlepší výkon sezony. Díky lepšímu zápisu vyhrála Mahučichová.

V kouli nezískal diamantovou trofej letos neporažený světový rekordman Ryan Crouser. Výkon 22,91 metru mu na vítězství nestačil, o dva centimetry ho porazil krajan Joe Kovacs. Ten obhájil triumf v Diamantové lize a celkově získal třetí diamant. Naopak Crouser zůstal na jediném úspěchu z roku 2021. Sprinterský double získala Jamajčanka Shericka Jacksonová, která po stovce ovládla i dvojnásobnou distanci. Vyhrála v čase 21,57 sekundy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články