Následuje
SP 2019 USA

Diamantová liga bude mít jediný vrchol, hostit jej bude Curych

Už jen jediný finálový mítink bude mít od příští sezony atletická Diamantová liga. Hostitelským městem v letech 2020 a 2021 bude Curych. K přidělení pořadatelství přispěla tradice tamního mítinku Weltklasse i plánovaná oprava stadionu krále Baudouina v Bruselu, kde se v dosavadním formátu koná druhý finálový mítink.

Nijel Amos
zdroj: Reuters autor: Eric Gaillard

Elitní atletický seriál čekají od příštího roku velké změny. Jednou z nich je pouze jedno finále místo současných dvou. V jeho rámci se uskuteční boje o diamantové trofeje ve všech disciplínách. Volba padla na Curych, kde se jeden z finálových mítinků koná už nyní.

Weltklasse bylo už před vznikem Diamantové ligy považováno za jeden z nejlepších atletických mítinků na světě. "Curych byl za posledních 90 let dějištěm spousty výjimečných atletických okamžiků včetně 25 světových rekordů," podotkl prezident IAAF Sebastian Coe.

Finálový mítink bude trvat dvě a půl hodiny. Bude tedy o hodinu delší než program běžných mítinků určený pro mezinárodní přenos. Ten se zkrátí ze současných dvou hodin na 90 minut. Sníží se i počet diamantových disciplín ze současných 32 na 24. Předpokládá se, že vyřazení hrozí především technickým disciplínám.

O programu Diamantové ligy pro rok 2020 se definitivně rozhodne v říjnu po mistrovství světa v Dauhá. V září by mělo být jasné, kde se uskuteční dvanáct kvalifikačních mítinků pro finále. Jejich pořadatelé mohou zařazovat mimo devadesátiminutový hlavní program i závody v disciplínách, které z Diamantové ligy vypadnou.

Letošní finálové mítinky Diamantové ligy se uskuteční 29. srpna v Curychu a 6. září v Bruselu. Po curyšských finále v letech 2020 a 2021 se mohou organizátoři do roku 2024 každoročně střídat, o pořadatelství budou moci žádat všechny diamantové mítinky.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy