Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Diack popřel, že bral úplatky, ale přiznal, že odkládal tresty za doping ruských atletů

Začal soud s bývalým šéfem světové atletiky. Lamine Diack oddaloval disciplinární řízení s ruskými atlety přistiženými při dopingu proto, aby IAAF nepřišla kvůli dopingovým skandálům o sponzory. To řekl u soudu v Paříži už sedmaosmdesátiletý funkcionář, který byl dlouho prezidentem atletické federace IAAF. Senegalec ale odmítl, že by se nechával uplácet.

Lamine Diack u soudu v Paříži
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Jonathan Rebboah via www.imago-images.de

Soud s Diackem, jenž šéfoval světové atletice šestnáct let do roku 2015, začal po půlročním odkladu v Paříži v pondělí. Jeden z nejmocnějších mužů v olympijském hnutí je obviněn z krytí ruského dopingu, z korupce, zpronevěry a praní špinavých peněz.

Diack ve středu poprvé vypovídal a přiznal, že rozhodl o odložení trestů pro 23 ruských atletů. "Bylo to jen kvůli tomu, abych ochránil finanční situaci IAAF. Byl jsem připraven tenhle kompromis udělat," uvedl.

Odložené tresty umožnily přistiženým Rusům startovat na olympijských hrách v Londýně 2012 a na mistrovství světa v Moskvě o rok později. A to s cílem, aby dopingové případy neohrozily jednání s potenciálními ruskými sponzory - státem vlastněnou bankou VTB či vysílací společnosti RTR.

Je nám líto, video expirovalo.
Ex-šéf IAAF Diack kryl doping

Podle vyšetřovatelů Diack za krytí dopingu inkasoval z Ruska zhruba 3,45 milionu eur. Za shovívavý postoj k dopingu navíc podle žaloby dostal příspěvek 1,5 milionu eur na politickou kampaň před prezidentskými volbami v Senegalu. To Diack popřel.

Spolu s bývalým šéfem atletiky, jehož začaly francouzské úřady vyšetřovat před pěti lety, je obviněn mimo jiné jeho syn Papa Massata Diack. Někdejší marketingový konzultant IAAF pobývá v Senegalu, který ho odmítl vydat, a je souzen v nepřítomnosti. Za praní špinavých peněz je ve Francii trestní sazba až deset let vězení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy