Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Další Rus přijde kvůli dopingu o zlato. Výškař Uchov musí vrátit olympijskou medaili z Londýna

Dopingový skandál ruské atletiky nebere konce. Za účast v dopingovém programu přišel o zlatou olympijskou medaili z Londýna 2012 výškař Ivan Uchov, který dostal zároveň distanc na čtyři roky. Rozhodl o tom mezinárodní sportovní arbitrážní soud CAS, který už v minulosti ze stejných důvodů potrestal i dalších 11 ruských atletů.

Ruský výškař Uchov
zdroj: Gettyimages Editorial

Mezi nimi je i výškařka Světlana Školinová, která vedle olympijského bronzu přišla také o titul mistryně světa z Moskvy 2013. Podobně jako Uchovovi jí totiž CAS vymazal všechny výsledky mezi 16. červencem 2012 a rokem 2015. Světový titul arbitráž odebrala rovněž kladivářce Taťjaně Lysenkové. Dalšími potrestanými jsou například trojskokan Ljukman Adams a čtvrtkařka Taťjana Firovová, kteří jsou taktéž držiteli zlatých medailí z MS.

Dvaatřicetiletý Uchov byl světovou jedničkou letošní halové sezony, v lednu v Čeljabinsku skočil 231 cm. Podle ruských médií požádal o status neutrálního sportovce, aby mohl startovat na halovém ME v Glasgow. Nyní si však na další závody bude muset počkat až do února 2023. Po jeho diskvalifikaci z londýnských Her zřejmě MOV vyhlásí olympijským vítězem původně druhého Američana Erika Kynarda.

Výškař Ivan Uchov se zlatou medailí na LOH v Londýně 2012
zdroj: ČTK/AP autor: Ben Curtis

Školinová dostala rovněž čtyřletý trest a Lysenková za druhé provinění osmiletý se zpětnou platností, takže jí vyprší v roce 2024. Zlato z MS místo nich obdrží americká výškařka Brigetta Barrettová a polská kladivářka Anita Wlodarczyková.

CAS rozhodl na základě zprávy vyšetřovatele Mezinárodní antidopingové agentury WADA Richarda McLarena o systematickém dopingu v ruském sportu. Podle verdiktu užívali potrestaní atleti před OH 2012 a MS 2013 anabolické steroidy. Celý ruský atletický svaz je suspendován už od podzimu 2015.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy