Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
IJF World Tour 2021 Gruzie

Coleman si vyslechl trest. Nejrychlejší sprinter světa nemůže dva roky závodit a přijde o Tokio

Nejrychlejší sprinter posledních let Christian Coleman obdržel trest za porušení antidopingových pravidel. Americký atlet, který před rokem vyhrál běh na 100 m na MS v Dauhá, nebude moci dva roky závodit za opakované nenahlášení místa pobytu a nepodrobení se dopingové zkoušce. Coleman byl hlavním favoritem pro olympijské hry v Tokiu. Proti rozhodnutí se odvolá ke sportovní arbitráži CAS.

Slavící Christian Coleman
zdroj: REUTERS autor: Kai Pfaffenbach

Distanc Colemanovi vyprší 13. května 2022, teoreticky by mohl stihnout o rok odložené MS v Eugene, které se bude konat v červenci 2022. Proti trestu se halový mistr světa a světový rekordman na 60 metrů odvolá ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).

"Rozhodnutí disciplinárního tribunálu utvořeného podle pravidel Světové atletiky je nešťastné a bude okamžitě napadeno u CAS. Pan Coleman k tomu nemá co dodat do doby, než bude případ řešen u soudu," uvedl sprinterův agent Emanuel Hudson.

Čtyřiadvacetiletého Američana nezastihli dopingoví komisaři na nahlášeném místě třikrát během 12 měsíců a Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) mu kvůli tomu letos v červnu zastavila činnost.

Coleman, jenž byl na loňském MS v Dauhá také členem vítězné štafety USA v závodu na 4x100 metrů, těsně unikl trestu za stejný prohřešek už minulý rok. Postihu se vyhnul jen díky tomu, že Světová antidopingová agentura (WADA) uvedla chybné datum první vynechané kontroly.

Coleman následně požadoval po Americké antidopingové agentuře (USADA) za neprokázané obvinění z obcházení testů omluvu, dvě vynechané kontroly z tohoto období v kombinaci s třetím porušením pravidel ale nakonec měly za následek dvouletý trest.

Dopingoví komisaři nezastihli Colemana na nahlášeném místě pobytu loni 16. ledna, 26. dubna a 9. prosince. Hvězdný sprinter tvrdil, že v posledním případě nebyl k dispozici kvůli nakupování vánočních dárků a že dorazil domů krátce před vypršením hodinové lhůty, kdy měl být k dispozici dopingovým komisařům.

Ti nicméně před disciplinárním tribunálem dosvědčili, že čekali od 19:15 do 20:15 marně před Colemanovým domem. Z účtenky z obchodního domu vyplývá, že tam Coleman platil svůj nákup ve 20:22. "Jeho tvrzení nepřijímáme. Je zjevné, že nemohl přijít domů dřív, než udělal ve 20:22 nákup. Jsme si naprosto jisti, že přesně to se stalo," uvedla AIU v zdůvodnění trestu.

Rodák z Atlanty Coleman byl mnohými pasován do role nástupce legendárního Usaina Bolta. S osobním rekordem na stovce 9,76 je šestým nejrychlejším mužem historie, ve sbírce má vedle dvou zlatých z MS ještě dvě stříbra.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy