Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Valachy Man

Česko má první zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

O první zlatou medaili pro českou výpravu na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) se postaral atlet Matyáš Zach. Patnáctiletý sprinter vyhrál v Banské Bystrici závod na 110 metrů překážek. O stříbro rozšířila týmovou sbírku Karolína Jarošová v běhu na 2000 metrů překážek, bronz získala kladivářka Zuzana Štejfová.

Atletika
zdroj: ISIFA autor: ČT24/V.Rejl

Zach zvítězil ve finále časem 13,60 sekundy o 14 setin před Chorvatem Jankem Kisakem. Vyhrál i přesto, že si jako jediný z medailistů nezlepšil osobní rekord. Stodesítku už český talent zaběhl o 12 setin rychleji.

"Já asi zas tolik slavit nebudu. Navíc jsem ten typ, který si spíš dá medaili do krabičky. I když... tuhle si možná vystavím," uvedl Zach na webu olympijskytym.cz

O rok starší Jarošová si naproti tomu osobní maximum vylepšila o 68 setin na 6:47,62 a cílem proběhla bezpečně druhá téměř čtyři sekundy po papírové favoritce Gretě Guerrerové ze Španělska.

"Pocity jsou skvělé, protože posledních čtrnáct dní pro mě bylo hodně těžkých. Po mistrovství Evropy jsem totiž měla horečky a netrénovala jsem. A také jsem v prosinci byla na operaci s kotníkem," řekla Jarošová.

Štejfová si medaili zajistila posledním pokusem a osobním rekordem 61,53 metru, který ji vynesl na pódium ze šestého místa. Dosavadní maximum si vylepšila o 49 cm a nestačila jen na Švédku Patricii Kamgovou (65,92) a Marii Rougetetovou z Francie (61,95).

"Vzhledem k vývoji závodu jsem spíš ráda za ten osobák. Byla jsem úplně mimo, první hody byly technicky strašné. Hlavou jsem to nemohla ustát, nakonec se mi to povedlo v posledním pokusu," řekla Štejfová.

Výprava už má na kontě osm medailí, o dvě více než před třemi lety v Baku. Již dříve přidali stříbro cyklista Pavel Šumpík v časovce a diskařka Natálie Fišerová, bronz získali další atleti Milan Vích v desetiboji, Viktorie Jánská ve skoku do dálky a Ester Parohová v běhu na 100 metrů.

EYOF pro sportovce ve věku 14 až 18 let se měl původně na Slovensku konat už loni v létě, ale po odkladu olympijských her v Tokiu kvůli koronaviru dostal nový termín. Soutěže v deseti sportech potrvají do soboty. V Baku mladí Češi získali dvě zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články