Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Střelba

CAS zpřísnil Rusům tresty, Kirďapkin přijde o zlato z Londýna

Lausanne - Arbitrážní soud CAS v Lausanne změnil po odvolání mezinárodní federace IAAF tresty za doping pro šest ruských atletů. Chodec Sergej Kirďapkin tak přijde o zlato ze závodu na 50 km na olympijských hrách v Londýně 2012, jeho kolegyně Olga Kaniskinová o stříbro.

Sergej Kirďapkin
zdroj: AP autor: Markus Schreiber

Ruská antidopingová agentura RUSADA potrestala loni za nesrovnalosti v biologických pasech šestici elitních atletů: chodce Kirďapkina, Kaniskinovou, Valerije Borčina, Sergeje Bakulina, Vladimira Kanajkina a steeplařku Julii Zaripovovou.

Zpětně anulovala jejich výsledky, nicméně v některých trestech byla "okna", která se kryla s termíny velkých akcí. Diskvalifikace tedy byly vesměs nastaveny tak, aby sportovci nepřišli o medaile z MS či OH.

Selektivní výběr období napadla téměř přesně před rokem IAAF a obrátila se na CAS. Ten jejímu odvolání vyhověl a oznámil prodloužení diskvalifikace.

Podle rozhodnutí arbitráže tak Kirďapkin bude muset vrátit olympijské zlato z Londýna, jež připadne Australanovi Jaredu Tallentovi. "Přepište dějiny, jsem olympijský vítěz," reagoval Tallent, který na nedovolené praktiky ruských chodců upozorňoval už dlouho.

Podobně přijde o olympijskou medaili z Londýna šampionka z Pekingu 2008 Kaniskinová, jež byla před čtyřmi lety druhá na 20 km. CAS také upravil dobu diskvalifikace výsledků chodců Borčina a Kanajkina.

IAAF ocenila, že CAS rozhodl "v nejlepším zájmu čistých sportovců a sportovní spravedlnosti". Zástupci atletické federace zároveň oznámili, že okamžitě zahájí kroky potřebné k faktické diskvalifikaci potrestaných sportovců a požádají Mezinárodní olympijský výbor, aby medaile z dotčených soutěží přerozdělil. 

Julia Zaripovová
zdroj: AP autor: Anja Niedringhaus

Majitele budou měnit také dvě zlaté medaile z mistrovství světa v Tegu 2011. Přijít by o ně po rozhodnutí CAS měli běžkyně na 3000 m překážek Zaripovová a vítěz chodeckého závodu na 50 km Bakulin.

Zlato ze steeplu by tak měla dostat Habiba Ghribiová z Tuniska, Bakulin by měl nejcennější kov předat krajanovi Denisi Nižegorodovovi, jehož jméno v dopingové aféře nefiguruje.

Vzhledem k tomu, že tresty byly uděleny zpětně, může všech šest sportovců aktuálně závodit a někteří by se mohli teoreticky představit na olympijských hrách v Riu de Janeiru.

Ruští atleti jsou však od loňska kvůli systematickému porušování dopingových pravidel vyřazeni z mezinárodních soutěží a hrozí jim neúčast i pod pěti kruhy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy