Následuje
ODM 2020: Alpské lyžování

Bolt se opět vrátí do Ostravy, poběží i štafetu

Praha - Šestinásobný olympijský vítěz Usain Bolt se už posedmé stane hlavní hvězdou Zlaté tretry. Na ostravském mítinku poběží 27. června štafetu na 4x100 metrů a jedním z jeho partnerů v jamajském kvartetu bude i mistr světa z Tegu 2011 na 100 metrů Yohan Blake. Organizátoři se rozhodli pro štafetu po domluvě s trenérem Glenem Millsem a povedlo se domluvit start sestavy klubu Racers Track s Boltem a Blakem. Na londýnské olympiádě Jamajčané zaběhli rekordní čas 36,84 sekundy.

Usain Bolt
zdroj: ČTK/AP

"Dlouho jsme zvažovali, s čím přijít novým, protože když máte Bolta šestkrát, tak to není snadné," řekl Miroslav Černošek, šéf pořádající agentury Česká sportovní. "Jsme rádi, že nabídneme obrovskou show v podobě jamajské štafety, a myslím si, že by mohli atakovat nejlepší čas. Nechme se překvapit, jak blízko se třeba dostanou ke světovému rekordu," dodal sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. 

"Atleti našeho klubu se do Ostravy rádi vracejí zejména kvůli skvělému publiku, které jim dýchá na záda, a kvůli přátelské atmosféře," řekl Mills. "Štafeta se nám letos hodí, protože budeme mít těsně po naší kvalifikaci na mistrovství světa. Myslím si, že náš tým s Usainem a Yohanem může dosáhnout velice kvalitního času."

Usain Bolt opět zavítá na Zlatou tretru

Spolu s Boltem a Blakem by mohli běžet třeba bronzový z olympiády na 200 metrů Warren Weir, olympijský vítěz z Londýna ve štafetě Michael Frater nebo Kemar Bailey-Cole s osobním rekordem 9,95Rekord mítinku ve štafetě 38,59 sekundy drží z loňska členové mezinárodního týmu. Ten tvořili americký překážkář Jeff Porter, mistr světa z roku 2003 Kim Collins ze Sv. Kryštofa a Nevisu a Američané Darvis Patton a Wallace Spearmon.

Organizátoři chystají pro jamajské sprintery i slušnou konkurenci. Vedle možná dvou českých a polského týmu naznačili, že budou mít i dvě silná kvarteta. "Máme zajímavé trumfy. Může to být mezinárodní složení. Máme dvě štafety, které nebudou daleko za Jamajčany. To je překvapení," řekl Juck.

Snem organizátorů je Boltův start na čtvrtce

Boltova cena se po dalším úspěchu na olympiádě zvýšila a fakt, že poběží "jen" štafetu, jeho start v Ostravě nezlevní. "Máme dlouhodobé vztahy a jsou to jiné podmínky než u velkých mítinků. Máme s manažerem domluvenou cenu a nevíme, kolik dostává Bolt," řekl Černošek. S Juckem mají sen, aby Bolt jednou běžel v Ostravě 400 metrů. "Až to poběží naostro, máme zájem," usmál se Juck.

Zlatá tretra se letos koná o měsíc později, než bývalo zvykem. Důvodem je rekonstrukce stadionu a výstavba tribun. Kapacita pro letošní mítink bude okolo 15 tisíc míst. Stadion se vylepšuje i proto, aby Ostrava jednou třeba přivítala Diamantovou ligu, o čemž by se mohlo rozhodnout koncem roku. "Vědí o nás, že máme Bolta a mezi dalšími existujícími mítinky jsme nejlépe nachystáni," řekl Juck. 

V lednu Bolt vyhlásil, že má letos touhu útočit na vlastní světové rekordy. Jeho cílem je pokořit na trati 200 metrů hranici 19 sekund. Letošní mezinárodní sezonu zahájí 8. května na Kajmanských ostrovech. Ještě předtím poběží 31. března netradiční závod na 150 metrů na nejslavnější světové pláži Copacabaně v Riu de Janeiru. V Diamantové lize slavný Jamajčan potvrdil start na dvoustovce 13. června v Oslu. Vrcholem roku bude mistrovství světa v Moskvě.

Ostravský mítink nabídne při 52. ročníku nejen Bolta, ale přijede dalších šest olympijských vítězů z Londýna. Ve výšce mužů se třeba objeví Rus Ivan Uchov. Z domácích atletů se představí oštěpař Vítězslav Veselý, mistr Evropy na 400 metrů Pavel Maslák či překážkářky Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová. Jako čestný host přislíbil účast v Ostravě Sebastian Coe, viceprezident atletické federace IAAF a šéf organizačního výboru londýnské olympiády.

Usain Bolt na Zlaté tretře:

Jamajský šoumen už bavil diváky na stadionu ve Vítkovicích v minulosti celkem šestkrát. Poprvé se objevil na Zlaté tretře v roce 2006, kdy běžel dvoustovku za 20,28 sekundy. O dva roky později přijel už jako světový rekordman v běhu na 100 m a zlepšil rekord mítinku na dvoustovce na 19,83. V roce 2010 předvedl v běhu na 300 metrů druhý čas historie 30,97 a předloni vyhrál 100 metrů za 9,91 sekundy. Loni zde běžel stovku za 10,04, zato v roce 2009 uchvátil publikum časem 9,77, i když s nepovoleným větrem v zádech.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy