Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Chance 3x3 Tour Plzeň

Bolt opět přijede na Zlatou tretru, poběží 300 metrů

Praha - Jamajský atletický fenomén Usain Bolt přijede počtvrté do Ostravy na mítink Zlatá tretra. Nepoběží ale žádnou ze svých tradičních tratí, představí se v závodu na 300 metrů. Jeden z dílů nového seriálu World Challenge se koná na Městském stadionu ve Vítkovicích ve čtvrtek 27. května. Loni trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa běžel v Ostravě stovku za 9,77 sekundy, předtím dvakrát sprintoval na dvojnásobné trati, jednou ještě jako junior. O dva měsíce později v Berlíně na mistrovství světa vybojoval tři zlaté medaile a na obou sprinterských tratích vytvořil fantastické světové rekordy.

V letošní sezoně došlo v hierarchii dělení mítinků k přerozdělení: Nově byla vytvořena Diamantová liga, v níž je 14 mítinků. Sedmi z nich se zúčastní Bolt, osmým závodem pro něj bude Zlatá tretra, která do Diamantové ligy nepatří. "Je to jediný závod mimo Diamantovou ligu, kterého se zúčastní. Byl přitom velký tlak, aby si na něj liga udržela exkluzivitu, jenže on si start v Ostravě sám vymínil," řekl sportovní manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.

Startovné pro Bolta zveřejněno nebylo, za světový rekord na 300 metrů by ale měl sprinter dostat 30 tisíc dolarů (asi 554 000 korun). Juck zahájil jednání s Boltem už loni v Berlíně, kde jeho cena razantně narostla. "Byli jsme ale připraveni splnit i jeho vyšší požadavky," uvedl. Za loňský start zaplatili organizátoři Zlaté tretry zhruba 250 000 dolarů, tentokrát se částka podle zákulisních informací pohybuje nad 300 000 dolarů (přes 5,5 milionu korun).


Zlatá tretra přivítá i další velké hvězdy světové atletiky. Dva roky po vytvoření světového rekordu se do Ostravy vrací kubánský překážkář Dayron Robles, čerstvý halový mistr světa, a posedmé bude na Zlaté tretře výškařka Blanka Vlašičová, která také o víkendu v Dauhá vyhrála halový šampionát. Samozřejmostí jsou starty nejlepších českých atletů Barbory Špotákové a překážkáře Petra Svobody.

Usain Bolt na Zlaté tretře:

- Loni jeho účast na Zlaté tretře přišla organizátory na 250 000 dolarů (asi pět milionů korun) jen na startovném, další výdaje měli na letenky a ubytování doprovodu

- Bolt drží rekord mítinku v běhu na 200 metrů (19,83 s) z roku 2008, loni zaběhl stovku za 9,77 s, ale rekordní čas mu nebyl uznán pro nepovolenou podporu větru (+2,1 m/s)

Usain Bolt
zdroj: AP autor: Michael Probst
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy