Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maďarsko - Švédsko

Bolová a Ingebrigsten nadále kralují atletické Evropě

Dvojitá obhajoba. Překážkařka Femke Bolová i Jakob Ingebrigsten obhájili ceny pro nejlepší atlety Evropy. 

Femke Bolová
zdroj: Reuters

Bolová v uplynulé sezoně kralovala závodům na 400 metrů překážek. Vyhrála mistrovství světa i Diamantovou ligu. Na světovém šampionátu pomohla Nizozemsku ke zlatu v ženské štafetě. Nevydařil se jí jen finiš smíšené štafety, kde upadla a ztratila kolík, což přineslo překvapivý bronz českému týmu. Pod širým nebem navázala na vydařenou halovou sezonu, během níž překonala 41 let starý světový rekord Jarmily Kratochvílové na 400 m časem 49,26.

Díky těmto výkonům předčila výškařskou šampionku Ukrajinku Jaroslavu Mahučichovou a dvojnásobnou mistryni světa v chůzi Maríi Pérezovou ze Španělska, které s ní byly ve finálové trojici. "Tohle nikdy nezevšední. Jsem ohromně šťastná, že jsem tady," řekla Bolová na pódiu.

Na dva světové tituly útočil také Ingebrigsten. Stejně jako loni v Eugene uspěl v závodě na 5000 metrů, ale na patnáctistovce znovu skončil druhý. Překonal evropské rekordy na 1500 i 3000 metrů. Na nemistrovských distancích 2000 metrů a dvě míle se dostal i do čela světových historických tabulek. "Je to pro mě pocta, tohle je prestižní ocenění," radoval se.

V kontinentální anketě předčil tyčkařského šampiona Duplantise, jenž v hale a pak při finále Diamantové ligy i venku posunul světový rekord na 623 centimetrů. Třetím finalistou byl řecký dálkař Miltiadis Tentoglu.

Vycházejícími hvězdami roku se stali srbská výškařka Angelina Topičová a italský dálkař Mattia Furlani. Doprovodnou cenu za prokázaní týmového ducha obdržela belgická koulařka Jolien Boumkwová, která na mistrovství Evropy družstev zaskočila za zraněnou kolegyni v závodě na 100 metrů překážek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články