Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
WRC 2019

Boldon: Jen Boltova diskvalifikace může změnit pravidlo o startech

Tegu – Vášnivé debaty nad pravidlem nulové tolerance při startu rozvířila diskvalifikace jamajského sprintera Usaina Bolta ve finále závodu na 100 metrů na mistrovství světa v korejském Tegu. Světový rekordman měl při neúčasti největších soupeřů hravě obhájit titul, ale neudržel nervy na uzdě a z bloků vyběhl předčasně.

Usain Bolt
zdroj: ČTK autor: Matt Dunham

Bývalý skvělý sprinter Ato Boldon, čtyřnásobný medailista z OH i MS, měl jasno už letos v červnu po ulitými starty zdevastovaném závodu v New Yorku, kde vypadli hned tři sprinteři. "Až Bolt 'uleje' v Tegu, to pravidlo bude změněno. Pokud ne, kontroverze zůstane," řekl tehdy. "Jedině on může IAAF přinutit to změnit," dodal prorocky.

Mezinárodní atletická federace teď bude hodně zvažovat, zda pravidlo o nulové toleranci do budoucna opět nezmírnit. Už v roce 2003, krátce po zavedení pravidla s možností jednoho pokaženého startu pro všechny, svět sledoval ve finále mistrovství světa divadlo Američana Johna Drummonda, který "ulil", ale odmítal odejít ze stadionu. Tehdy byl diskvalifikován i Jamajčan Asafa Powell a titul získal Kim Collins, v Tegu bronzový sprinter.

Diskvalifikace Usaina Bolta
zdroj: AP autor: Kevin Frayer

Na začátku roku 2010 změnila IAAF pravidlo tak, že každý ulitý start v atletice s výjimkou vícebojařů znamená diskvalifikaci. Od té doby se vedou vášnivé diskuse, jestli to je správné rozhodnutí. Obzvlášť sprinteři jsou při vědomí důležitosti startu napjatí a nervózní. Francouz Christophe Lemaitre je jedním z mála, který pravidlo obhajuje. Už na něj doplatilo mnoho atletů, na MS v Tegu například olympijská vítězka v běhu na 400 metrů Christine Ohuruoguová nebo její britský kolega a sprinter Dwaine Chambers.

I čerstvě znovuzvolený místopředseda IAAF Sergej Bubka bude zastáncem toho, aby se pravidlo změnilo. "Můj bože, můj bože," křičel prý Bubka v neděli při pohledu na katastrofický výjev pro světovou atletiku. "To pravidlo není povedené, vytváří další tlak na sprintery," řekl ukrajinský světový rekordman ve skoku o tyči a nyní úspěšný funkcionář. "Pokud jsme jako IAAF udělali chybu, měli bychom ji napravit," volal po změně Bubka. "Já osobně jsem velmi otevřený diskusi," prohlásil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy