Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

Běžci v Bruselu slavili výročí časopisu Zatopek pokusem o rekord

Brusel – Originálním způsobem pojali desáté výročí časopisu Zatopek v Belgii. Více než stovku běžců přilákal na bruselský atletický stadion Trois Tilleuls pokus zopakovat světový rekord v běhu na 10 000 metrů, který zde v roce 1954 vytvořil Emil Zátopek. Legendární český vytrvalec tehdy zvládl 25 kol v čase 28:54,2 minuty. O stejný čas se pokoušela štafeta a měla co dělat, aby v chladném počasí rekordmanovu rychlost udrželi.

Akci organizoval běžecký časopis, který nese Zátopkovo jméno. "Dá se to běžet, ale jak se u nás říká, není to zadarmo," řekl v cíli český velvyslanec v Belgii Jaroslav Kurfürst, který absolvoval dva úseky dlouhé 200 metrů. "Povedlo se to, čas máme. Ale hlavní je atmosféra tady," doplnil. Na stadionu, který osvětlovaly reflektory, ležel sníh. 

Ředitel časopisu Zatopek Jean-Paul Brouwier vysvětlil, že redakce si před deseti lety vybrala jméno českého běžce nejen kvůli jeho neuvěřitelným sportovním výkonům. Brouwier připomněl také jeho občanské postoje a otevřenou povahu člověka, který si snadno získával přátele.

Zátopek před lety zapůsobil také na atletku Šárku Kašpárkovou, která bruselský běh zahajovala. "Vážila jsem si ho nejen jako sportovce, ale také jako úžasného člověka. A dodneška se setkávám s jeho ženou Danou," řekla před startem bývalá mistryně světa v trojskoku.

Existence belgického časopisu nesoucího Zátopkovo jméno pro ni byla novinkou, překvapená ale nebyla. "Není to divné. Byl to neuvěřitelně výjimečný sportovec i člověk. Koho jiného by si měli vybrat?" podotkla.

Časopis Zatopek má náklad 20 000 výtisků pro Francii, v Belgii je vydáván v polovičním množství. K dostání je také ve Švýcarsku a v Kanadě. Základním jazykem je francouzština, internetové stránky jsou ale také v nizozemštině.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články