Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Bendová: Příroda je lepší než tartan. Trénuji na poli

Praha - Mistryní republiky v běhu na 200 metrů se o víkendu stala patnáctiletá Nikola Bendová. Její výsledný čas 23,76 navíc vyrovnal národní dorostenecký rekord Hany Benešové, která však byla při svém běhu o dva roky starší. Bendovou nyní čeká mistrovství světa do 17 let, které se koná v polovině července v kolumbijském Cali.

Nikola Bendová
zdroj: ČTK autor: Němeček Pavel

Narodila se v listopadu 1999 v Ostravě bývalé překážkářce a čtyřstovkaři. Na severu Moravy žila do čtyř let, pak se přestěhovala s rodiči k Praze. Do devíti let hrála tenis, pak ale kvůli kondici začala koketovat s atletikou. "Asi jsem to kvůli rodičům měla předem jasné," řekla.

V Žebráku tráví většinu týdne, do Prahy na tréninky jezdí do Stromovky na Olymp ke kouči Miroslavu Záhořákovi jen dvakrát týdně. "Jinak trénuji u nás na poli. To je nejlepší, běhám kopce a tak," překvapila. Ovál je i v Žebráku, ale nepříliš vyhovující. "Příroda je lepší než tartan. Běhám s veverkama," usmívala se sprinterka.

Je nám líto, video expirovalo.
Špotáková i Maslák ovládli MČR, Hejnovou vyřadil předčasný start

Loni ještě jako žákyně běžela závod na 200 metrů jen jednou a ani na ostatních tratích nelámala historické tabulky této věkové kategorie. Až letos. Nejprve při extralize v Ostravě vylepšila 24 let starý dorostenecký rekord Benešové na stovce, který časem 11,67 sekundy v Kladně ještě vylepšila, a v neděli si osobní rekord na dvoustovce zlepšila při pátém startu na této trati v kariéře. "Byla jsem hodně nahecovaná, chtěla jsem běžet dobře a vystartovala jsem dřív. Tohle bylo napravení nálady, nečekala jsem to," uvedla. "Čas je nad očekávání," řekla sprinterka, která měla do neděle osobní rekord o 18 setin horší.

Česká atletika měla v minulosti plno podobných talentů, jejichž výkonnost se však zadrhla a mezi seniory už se neprosadily. Denisa Rosolová nedávno v rozhovoru pro iDNES hovořila o MS do 17 let jako o šampionátu hormonálních poruch, neboť některé dorostenky bývají hodně vyspělé. "Snad jí to vydrží," věřila Rosolová.

Bendová je nyní jedenáctá na stovce v redukovaných tabulkách do 17 let na světě, na dvoustovce na tom je po neděli ještě lépe. Může tak i podle výsledků minulých šampionátů mládeže myslet na finále. "Cíl je minimálně semifinále, za finále bych byla hodně ráda," řekla Bendová. "Budu trénovat a třeba to půjde," řekla Bendová.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy