Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ve zpětném zrcátku

Atlety čeká halové MS, největší českou nadějí je Svoboda

Dauhá - Jediný globální atletický šampionát letošního roku je za dveřmi. Halové mistrovství světa v Dauhá přivítá od pátku do neděle atlety z rekordních 150 zemí. Rekordní je i jednadvacetičlenná česká výprava pod vedením bývalého vícebojaře Tomáše Dvořáka, kterého čeká první velká akce v roli šéftrenéra. Šampionát má několik magnetů včetně startu fenomenální ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové. České fanoušky bude zajímat zejména běh mužů na 60 metrů překážek s medailovou nadějí Petrem Svobodou, který je ve světovém žebříčku společně s Kubáncem Dayronem Roblesem druhý díky českému rekordu 7,44 sekundy. Přímé přenosy ze šampionátu nabízí po všechny tři dny ČT4.

"Chci finále a tam může mít medaili každý," věří Svoboda. Poprvé od svého odstoupení z olympijských her v Pekingu a následného vleklého zranění se na světové akci představí obhájce titulu Liou Siang z Číny, proti němuž se postaví i letošní jednička Terrence Trammell z USA. Liou Siang, který se zotavil z operace achillovky, letos běžel jen jednou v Šanghaji, kde mu po kolizi naměřili 8,05 sekundy. Olympijský vítěz a světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Robles byl loni zraněný a přišel o možnost vyhrát mistrovství světa, ale letos je zpět a ve skvělé formě. "Když ne já, tak ať vyhraje on," řekl s úsměvem Svoboda na adresu svého idolu.

Americkou záležitostí se nejspíš stane sedmiboj. Trey Hardee vyzve obhájce zlata Bryana Claye, který dostal stejně jako Roman Šebrle divokou kartu. Český závodník ale špičkovou formu nemá a boj o medaili ho zřejmě mine. "Je to spíš zbožné přání, dostat se na stupně vítězů," řekl Šebrle, jehož přípravu v lednu zbrzdilo svalové zranění.

Těžkou úlohu uspět v konkurenci silných Rusů bude mít výškař Jaroslav Bába. Ivan Uchov letos už skočil 238 cm a těší se na první titul ze světové akce. Plány mu může zhatit Jaroslav Rybakov, který ale není v takové formě jako v minulých letech. Na stupně vítězů bude třeba skočit hodně přes 230 cm, což může dokázat i Američan Jesse Williams.

Češi doufají v úspěch ve skoku o tyči

Zajímavá může být i tyč mužů s mistrem světa Australanem Stevem Hookerem, který loni uchvátil triumfem na MS v Berlíně, kde bojoval s bolestivým zraněním. Letos už skočil 591 cm. Uspět může i Michal Balner, který si nedávno zlepšil osobní rekord na 576 cm a je v tabulkách čtvrtý. "Budu skákat vyšší základ a snažit se zvládnout vše nejlépe na první pokus, aby mi zbyly síly na případné finále," řekl Banner.

Do finále chce i tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která si vylepšila o víkendu v Doněcku osobní rekord a snažila se překonat i české maximum. "Vím, že jsem mohla těch 470 skočit. Chtěla bych znovu atakovat osobní rekord, a to by na finále mělo stačit," řekla. Poslední start na velké akci absolvuje její kolegyně a bývalá halová mistryně světa Pavla Rybová.

Ve výšce žen je jedinou favoritkou Chorvatka Blanka Vlašičová, neboť její velká soupeřka Ariane Friedrichová z Německa bude kvůli zranění chybět. O čtvrtý titul se budou pokoušet dálkařka Taťjana Kotovová z Ruska a Meseret Defarová z Etiopie v běhu na 3000 metrů. Sprint mužů má favorita v Ivory Williamsovi z USA, proti němuž nastoupí i kontroverzní Brit s dopingovou minulostí Dwain Chambers.

Z českých atletů má naději na finále půlkař Jakub Holuša, který je držitelem čtvrtého nejlepšího času sezony. Ženská štafeta se před dvěma lety ve Valencii postarala čtvrtým místem mezi šesti týmy o nejlepší český výsledek a nyní nastoupí dokonce pouze proti čtyřem kvartetům. V prořídlém startovním poli se může naskytnout i šance na medaile.

Česká nominace:

Muži: Josef Prorok, Theodor Jareš, Jiří Vojtík, Pavel Jiráň, Richard Svoboda (všichni 4x400 m), Jakub Holuša (800 m), Petr Svoboda, Martin Mazáč (oba 60 m př.), Jaroslav Bába (výška), Michal Balner (tyč), Jan Marcell (koule), Roman Šebrle (sedmiboj).

Ženy: Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková (všechny 4x400 m), Lenka Masná (800 m), Lucie Škrobáková (60 m př.), Iva Straková (výška), Jiřina Ptáčníková, Pavla Rybová (obě tyč).

Soubory ke stažení:

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy