Atletům se v Moskvě dařilo. Maslák vyhrál, Rosolová doběhla třetí

Moskva - Pavel Maslák vyhrál na mítinku Ruská zima v Moskvě závod na 400 metrů časem 45,80 sekundy, kterým se zařadil na čtvrté místo letošních světových tabulek. Před halovým mistrem světa a Evropy jsou v tabulkách pouze dva Američané a o dvě setiny Bralon Taplin z Grenady. Denisa Rosolová obsadila na stejném mítinku třetí místo, hned za ní skončila Zuzana Hejnová. Obě tak splnily limit pro účast na halovém mistrovství Evropy v Praze.

Sport
zdroj: ČT4

Maslák zvítězil při prvním startu na své parádní trati po loňských zdravotních problémech naprosto suverénně. Druhý Rus Pavel Trenichin za ním zaostal o 1,43 sekundy. Český běžec také splnil limit pro účast na halovém mistrovství Evropy v Praze, kde bude obhajovat předloňský titul z Göteborgu.

• "Běželo se mi dobře. Prvních 200 metrů super, třetí stovka nebyla nic moc, ale to bylo hlavně tím, že to je první čtvrtka a ještě to není doladěné. Hlavně jsem rád, že noha drží. Je to na dobré cestě," uvedl  Maslák.

Na ženské čtvrtce limit splnily Denisa Rosolová, která obsadila třetí místo, a čtvrtá Zuzana Hejnová. Rosolová zaběhla čas 52,64 sekundy a nestačila jen na dvě ruské soupeřky. Vítězná Jekatěrina Renžinová vytvořila letošní světové maximum 52,08, druhá byla Alena Maminová za 52,39. Hejnová při prvním ostrém startu předvedla na hladké čtvrtce výkon 53,82 sekundy.

"Na první závody v hale to nebylo špatné," prohlásila Rosolová, která se v přípravě potýkala s bolavou achilovkou. "Myslím, že příště bych mohla běžet o dost lépe," věřila.

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Hejnová, která loni začátkem srpna ukončila letní sezonu kvůli zranění paty, při prvním ostrém startu předvedla na hladké čtvrtce výkon 53,82 sekundy. Další start ji čeká 7. února, kdy si v Saské Kamenici vyzkouší poprvé v kariéře závod na dvojnásobné trati.

S ní koketovala už loni v zimě, kdy se vsadila s koučem Daliborem Kupkou a prohrála, ale pak se zranila a z pokusu sešlo. Nyní to vypadá, že by čtyři okruhy mohla běžet i na halovém ME v Praze, neboť se jí vydařil nedávný test na 600 metrů, kde prohrála jen těsně s českou jedničkou na osmistovce Lenkou Masnou.

V běhu na 60 m překážek vybojoval třetí místo Petr Svoboda ve svém nejlepším letošním čase 7,75. Lepší byli jen Kubánec Dayron Robles a domácí Konstantin Šabanov (oba 7,69).

Na mítinku ve Vídni splnili limit na HME další čtyři Češi

Na atletickém mítinku ve Vídnil limit v sobotu splnili sprinter Jan Veleba a trojice osmistovkařů Miroslav Burian, Filip Sasínek, Matěj Pavlíček.

Veleba nejprve postoupil časem 6,77 sekundy do finále šedesátky, kde svůj výkon o tři setiny vylepšil a limit splnil se setinovou rezervou. Doplnil tak dvojici Zdeněk Stromšík, Marek Bakalár, kteří na stejné trati pokořili účastnické kritérium již dříve.

Nejrychlejší z Čechů na osmistovce ve Vídni byl Burian s časem 1:48,98 minuty. O dvě setiny byl pomalejší junior Sasínek a pod limitní hranici 1:49,40 se o setinu dostal také Pavlíček.

Halový atletický mítink IAAF Ruská zima v Moskvě:

Muži - 60 m: 1. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) 6,48, 400 m: 1. Maslák (ČR) 45,80, 1500 m: 1. Kibet (Keňa) 3:37,79, 60 m př.: 1. Robles (Kuba) 7,69, 2. Šabanov (Rus.) 7,69, 3. Svoboda (ČR) 7,75, výška: 1. Semenov 231, 2. Cyplakov (oba Rus.) 231, dálka: 1. Tsatumas (Řec.) 805.

Ženy - 60 m: 1. Povhová (Ukr.) 7,27, 400 m: 1. Renžinová 52,08, 2. Maminová (obě Rus.) 52,39, 3. Rosolová 52,64, 4. Hejnová (obě ČR) 53,82, 800 m: 1. Poistogovová (Rus.) 2:02,11, 60 m př.: 1. Talajová (Běl.) 8,02, výška: 1. Licwinková (Pol.) 201, 2. Kučinová (Rus.) 199, dálka: 1. Koněvová (Rus.) 682.