Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Nizozemsko

Atleti začnou nejspíš v květnu. Mistrovství republiky bude teď vrchol sezony, hlásí Netscher

Atleti jsou připraveni zorganizovat první závody hned od 25. května, na kdy vláda ve čtvrtek posunula plánovaný termín povolení sportovních akcí s omezeným počtem osob. Otázkou je osud republikového šampionátu, který se má uskutečnit 27. a 28. června v Plzni. Zatím odložen nebyl, svaz čeká na další vývoj vládních omezení kvůli koronaviru.

Český koulař Tomáš Staněk
zdroj: ČTK/PR/ASC Dukla autor: Ivana Roháčková

Do čtvrtka atletický svaz počítal s organizováním závodů od 8. června a omezením počtu účastníků na maximálně 50 lidí. Vláda ve čtvrtek rozvolňování opatření vzhledem k příznivému vývoji epidemie koronaviru v Česku o dva týdny urychlila a limit účastníků ještě upřesní.

"V okamžiku, kdy je to uvolněné od 25. května, tak počítáme s tím, že hned 25. května budeme schopni zorganizovat první akce. S napětím čekám na upřesnění, v jakém počtu budeme moci závodit. To je pro nás zásadní pro rozhodnutí, kolik disciplín budeme schopni na tom stadionu zorganizovat," řekl ČTK Netscher.

Tuzemští atleti podle něj prahnou po možnosti poměřit síly se soupeři. "Myslím, že se na to všichni těší, podle toho, jak jsme bombardováni (s dotazy), kdy budeme moci začít závodit," řekl šéftrenér. Pro letošek zrušené velké mezinárodní akce, jako jsou olympijské hry a mistrovství Evropy, by se týkaly poměrně úzké skupiny reprezentantů. "Bylo by to nějakých 100 až 150 těch, kteří by se jich mohli zúčastnit. Pro velkou část atletické rodiny je vrchol sezony mistrovství republiky," komentoval to Netscher.

Je nám líto, video expirovalo.
Atletická sezona by mohla začít Odložilovým memoriálem

Termín republikového šampionátu ale zatím není jasný. "Budeme si muset sednout se soutěžním oddělením a všechny ty plány upravit. Uvidíme, jakým směrem upraví svůj kalendář Evropská atletika vzhledem ke zrušení mistrovství Evropy. Podle toho se budeme zařizovat dál. Uděláme letos asi pátý kotrmelec a začneme to dělat zase všechno od začátku," dodal Netscher.

Tvrdil, že se mistrovství republiky z červnového termínu posune, ale o tom se zatím nerozhodlo. "Mistrovství České republiky prozatím odloženo není. Čekáme, jak se situace vyvine s ohledem na povolený počet lidí a další záležitosti. Minimálně do 15. května máme na definitivní rozhodnutí čas," reagoval na to předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

V sezoně bez vrcholů se dá experimentovat

Atleti už letos přišli o březnové halové mistrovství světa v Číně a olympijské hry v Tokiu. A ve čtvrtek padl celosvětové situaci za oběť evropský šampionát v Paříži. "Myslím, že dneska se všichni budou muset probrat z toho zklamání. Byl to poslední vrchol, na který se všichni těšili," konstatoval Netscher.

Vzhledem k pozastavení olympijské kvalifikace nemůže být pro závodníky cílem ani plnění limitů. Celá sezona tak bude velmi netradiční. "Vzhledem k tomu, že nemáme vrchol, tak je šance pustit se do některých věcí, do kterých byste se normálně nepustili, protože vás ten vrchol sezony čeká. Takže je šance nějakým způsobem experimentovat," uvažoval Netscher.

Závodění na jakékoliv úrovni ale považuje za nezbytné. "Myslím si, že žádný atlet nemůže být rok bez závodění, bez přípravy v plné kvalitě. Za rok nás čeká olympiáda, v zimě halové mistrovství Evropy, halové mistrovství světa, to je podle mě dost velká motivace na to, aby to nikdo nezabalil," nabádal.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy