Následuje
Branky, body, vteřiny

Atletem roku je opět Špotáková – popáté za sebou

Praha - Atletem roku 2011 se stala podle očekávání oštěpařka Barbora Špotáková a anketu Českého atletického svazu vyhrála už popáté za sebou. Světová rekordmanka získala jako jediný český atlet medaili na letošním mistrovství světa v Tegu, kde prohrála pouze s Ruskou Marií Abakumovovou. Druhý skončil v anketě výškař Jaroslav Bába a třetí místo obsadila překážkářka Zuzana Hejnová. Trenérem roku se stal poprvé oštěpařský kouč Jan Železný, který jako závodník vyhrál sedmkrát hlavní anketu. Objevem roku je sprinter Pavel Maslák, bronzový medailista z mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Juniorem roku byl vyhlášen vrhač Marek Bárta.

Barbora Špotáková při vyhlášení ankety Atlet roku 2011
zdroj: ČTK autor: Stanislav Zbyněk

Získat titul Atleta roku pětkrát za sebou se v samostatné historii České republiky podařilo jen Romanu Šebrlemu a za celou anketu od roku 1962 koulařce Heleně Fibingerové v sedmdesátých letech minulého století. V osmdesátých letech měl alespoň pět vítězství v řadě také diskař Imrich Bugár, v té době se ale vyhlašovali zvlášť muži a ženy. "Je to šílené, jak to letí. Kdyby mi někdo řekl před pěti lety, že tu anketu pětkrát vyhraju, tak bych řekla, že se zbláznil," prohlásila dnes Špotáková.

Nejlepší trenér Železný, který první sezonu připravoval i Špotákovou, považuje rok za úspěšný. Na mistrovství světa v Tegu měl tři svěřence ve finále. "Byl to skvělý rok, alespoň co do výsledku na mistrovství světa, ale já doufám, že to příští rok bude ještě lepší," uvedl trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa. Příští sezona bude hodně náročná, neboť měsíc před olympiádou je na programu mistrovství Evropy. "Bude to hodně nabitý. Ale budeme mít díky úspěchům v loňské sezoně víc peněz, tak zůstaneme v Africe na soustředění déle a připravíme se na olympiádu," plánoval Železný.

Bába a celkově šestý oštěpař Vítězslav Veselý vybojovali na MS v Tegu čtvrtá místa. V uplynulé sezoně zazářili také v anketě pátý překážkář Petr Svoboda a čtvrtá běžkyně Denisa Rosolová, haloví mistři Evropy z Paříže, kde byl Bába druhý a vícebojař Roman Šebrle třetí. Šebrle se slavnostního večeru nezúčastnil, neboť se na sezonu připravuje na Floridě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy