Americký student sebral O\'Brienovi světový rekord v sedmiboji

Fayetteville (USA) - Sedmibojař Ashton Eaton se na americkém univerzitním šampionátu v halové atletice postaral o senzaci, když překonal 17 let starý světový rekord Dana O'Briena. Výkonem 6 499 bodů vylepšil historické maximum legendárního vícebojaře o 23 bodů. Dvaadvacetiletý atlet tak na dálku zastínil slavného krajana Bryana Claye, který ve stejný den získal v Dauhá titul halového mistra světa za součet "pouhých" 6 204 bodů.

Osobní rekord z letošního ledna vylepšil Eaton o 243 bodů. Před necelými dvěma měsíci výkonem 6 256 bodů vylepšil vysokoškolský rekord USA Treye Hardeeho, stříbrného medailisty v Dauhá.

Na mezinárodním poli je Eaton nevýrazný

I když v uplynulých dvou letech Eaton vyhrál národní univerzitní mistrovství NCAA, na mezinárodní scéně je prakticky neznámým závodníkem. Na světovém šampionátu v Berlíně loni skončil na 18. místě. Jeho osobním maximem v desetiboji je 8 241 bodů.

Ovšem soutěž ve Fayetteville Eatonovi vyšla fantasticky. Těžil především ze svých běžeckých schopností. Ve sprintu na 60 metrů sice časem 6,71 sekundy těsně na dálku prohrál s Clayem (6,67), ale v dálce (773 cm/727) i výšce (211 cm/206) ho porazil. Zaostal v kouli, v níž obsadil vrhem 13,12 až osmé místo. Závod na 60 metrů překážek však vyzněl jasně ve prospěch mladého studenta (7,77/8,00), o tyči navíc skočil Eaton 510 cm oproti Clayovým pěti metrům.

V závěrečném běhu na 1000 metrů novopečený rekordman exceloval časem 2:32,67 minuty, kterým si o více než pět sekund vylepšil osobní maximum. Clay běžel v Dauhá 2:50,28. Eaton na třetí místo historických sedmibojařských tabulek odsunul Romana Šebrleho (6 438), Tomáš Dvořák (6 424) klesl na čtvrtou příčku.