TCL V Repre

Africkým favoritům vypálil rybník japonský úředník. Kawauči se v Bostonu postaral o senzaci

Výhry na slavných maratonských závodech většinou berou afričtí profesionálové. Letošní Bostonský maraton se ale tomuto schématu vymkl. O velkou senzaci se v deštivém a chladném počasí postarali Američanka Desiree Lindenová a Japonec Juki Kawauči, kteří v drsných podmínkách zdolali všechny favority.

Japonec Juki Kawauči s trofejí pro vítěze Bostonského maratonu
zdroj: REUTERS autor: Winslow Townson

Kawauči dosáhl největšího úspěchu v běžecké kariéře, které se věnuje jako amatér. Jednatřicetiletý japonský úředník, jenž byl loni šestý na maratonu v Praze, vyhrál za 2:15:58.

"Takovéhle počasí bylo pro závod ideální," pochvaloval si Kawauči, který letos běžel už čtvrtý maraton a opět vyhrál. Za život zvládl absolvovat už přes 70 maratonů a pracuje na svém cíli - před olympiádou v Tokiu mít na kontě 100 závodů pod 2:20 hodiny. Jeho osobní rekord má hodnotu 2:08:14.

V závěrečných kilometrech předstihl obhájce vítězství Geoffreyho Kiruie z Keni a stal se prvním japonským vítězem Bostonského maratonu od roku 1987. Kirui za ním nakonec zaostal téměř o dvě a půl minuty.

Slavný maraton v Bostonu v dešti vyhrál japonský úředník

Lindenová se stala první americkou vítězkou závodu po 33 letech. Také ona zaznamenala životní úspěch, doběhla si pro něj ve větrovce a rukavicích.

"Nemám slov. Jsem z toho celá pryč," uvedla čtyřiatřicetiletá účastnice dvou olympiád, která skončila v roce 2011 v nejstarším maratonském závodě na světě druhá. Dnes vyhrála v čase 2:39:54, což byl nejpomalejší čas vítězky za uplynulých 40 let.

Druhá skončila s velkou ztrátou další Američanka Sarah Sellersová za 2:44:05. Třetí místo obsadila Kanaďanka Krista Ducheneová.

Bostonský maraton:

Muži: 1. Kawauči (Jap.) 2:15:58, 2. Kirui (Keňa) 2:18:23, 3. Biwott 2:18:35, 4. Pennel 2:18:57, 5. Bumbalough 2:19:52, 6. Smith (všichni USA) 2:21:47.

Ženy: 1. Lindenová 2:39:54, 2. Sellersová (obě USA) 2:44:04, 3. Ducheneová (Kan.) 2:44:20, 4. Hylandová 2:44:29, 5. Chichesterová 2:45:23, 6. Dimercuriová (všechny USA) 2:45:52.