Následuje
Buly

Závody mužů i žen byly v Östersundu vinou silného větru zrušeny

Östersund (Švédsko) - Stíhací závody mužů i žen byly rozhodnutím jury zrušeny. Ženy na trať vyrazily, avšak poryvy větru znemožnily spravedlivé pokračování závodu, v jehož čele byla v době zásahu rozhodčích Běloruska Darja Domračevová. Gabriela Soukalová tak zůstala vedoucí ženou SP. Mužský závod na 12,5 km byl zrušen ještě před svým začátkem. Žlutý dres tak i nadále bude oblékat francouzský biatlonista Martin Fourcade.

Závody v Östersundu
zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN autor: PONTUS LUNDAHL

Silný vítr, kvůli kterému byl v Östersundu zastaven i letecký provoz, dělal od začátku biatlonistkám na střelnici problémy. V průběhu závodu zesiloval a zvedal sníh, který létal závodnicím do očí. Trestné kolo bylo proto velmi vytížené. Soukalová musela po první střelbě vleže hned na dva okruhy a po druhé dokonce na čtyři. Veronika Vítková měla štěstí a v polovině závodu byla pátá, jenže na první stojce vítr zadul a Vítková udělala čtyři chyby.

Po třetí střelecké položce, první vstoje, vedla Běloruska Darja Domračevová. Ta by v případě vítězství vystřídala Soukalovou v čele průběžného pořadí seriálu. Česká reprezentantka byla totiž po sedmi trestných okruzích ze tří odstřílených položek až dvaatřicátá.

Ondřej Rybář, reprezentační trenér:

"Byla složitá situace. Ale podle mého přesvědčení zrušený být (závod žen) neměl. Podmínky nebyly férové, ale po třetí položce to nebylo šťastné. Vítr byl velký, nárazový. Muži měli situaci chvílemi lepší, ale zejména při sjezdu by to bylo ohromně obtížné. Asi by přišla podobná situace jako u žen."

"Čtyři trestná kola, to bylo úplně šílený. A ještě šílenější bylo, že jsem jich nakonec běžela pět, jak už se mi z toho točila hlava," řekla Soukalová. Sílu větru dokumentovala další zastávka Soukalové na střelnici. "První ránu jsem mířila na krajní terč a spadl mi prostřední. To mě fakt pobavilo, ale i rozesmálo a dostalo do pohody," řekla. Další tři terče neminula. "Před poslední ránou foukal takový vichr, že jsem ji radši odpálila do valu a upalovala na trestné kolo. A najednou šmitec a konec závodu," komentovala zrušení stíhačky. Našla na tom i jedno pozitivum. "Nu což, alespoň budu mít žluté číslo i v Hochfilzenu."

Špatné povětrnostní podmínky provázejí světový pohár v Östersundu od začátku. Vytrvalostní závod byl kvůli silnému větru přeložen ze středy na čtvrtek. Seriál bude pokračovat příští týden v rakouském Hochfilzenu - muži budou ovšem stále bez nemocného Michala Šlesingra. Otazník visí nad Zdeňkem Vítkem, jehož zlobí bolavá záda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy