Následuje
MS 2020 Itálie

Zatím je jich 72. Jak pokračuje honba za olympijskou nominací?

Česká republika má sto dnů před zahájením zimních olympijských her v Pchjongčchangu 72 jistých účastníků. Zatím pouze krasobruslaři uvedli nominace jmenovité, ostatní sporty mají splněné účastnické kvóty pro zemi. Kdo by neměl na Hrách chybět?

Snowboardcross v Sierra Nevadě (Samková druhá zprava)
zdroj: Reuters

Do Soči bylo nominováno 85 sportovců a na podobný počet by mohla česká výprava narůst i letos. "Byli bychom rádi, kdybychom se dostali na číslo kolem devadesáti, ale kvalifikační podmínky jsou stále těžší," uvedl šéf české mise Martin Doktor. Šanci vybojovat nominaci má například ještě curling. "Tam je velká šance. A také některé lyžařské disciplíny nebo rychlobruslení," doplnil Doktor.

Rychlobruslení na krátké i dlouhé dráze v seznamu zatím chybí, neboť závodníci si start zajistí až podle výsledků v úvodních dílech Světového poháru, který začne příští týden. Pro trojnásobnou olympijskou vítězku Sáblíkovou nebo Karolínu Erbanovou by však splnění kritérií neměl být problém.

Plnit nominační kritéria je většinou možné do půlky ledna. Nominaci musí svazy nahlásit do 15. ledna a o tři dny později plénum Českého olympijského výboru (ČOV) schválí složení výpravy. Hry v Koreji začnou 9. února.

Největší medailové naděje?

K největším medailovým nadějím by měli vedle Sáblíkové a Ledecké patřit také snowboardcrossařka Eva Samková a hokejisté, jejichž turnaj se uskuteční poprvé od Nagana 1998 bez hráčů ze zámořské NHL. Mezi favority se počítají opět biatlonisté, i když největší hvězda Gabriela Koukalová řeší vleklé problémy s lýtky.

Podobně jako před čtyřmi lety zazářila zlatá Samková, mohlo by i nyní dojít k překvapením. "Máme pár želízek, třeba sdruženáři nebo další rychlobruslařky," uvažoval Doktor. Na mysli mohl mít třeba Tomáše Portyka či sprinterku Erbanovou. V letní Grand Prix naznačil návrat někdejší formy skokan na lyžích Roman Koudelka.

Anna Dušková a Martin Bidař
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA

Krasobruslaři mají pět míst a jet by měli Michal Březina, sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař a snad i taneční pár Cortney Mansourová, Michal Češka, přičemž Kanaďanka Mansourová potřebuje získat české občanství.

Tradičně nejsložitější bude logistika a umístění sportovců v olympijské vesnici. "Především v té horské je relativně malý prostor. Bude to oříšek připravit pro sportovce adekvátní servis, ale věříme, že se nám to podaří," doufal Doktor.

Vstupenky je možné sehnat u jakéhokoli prodejce v Evropské unii a v Česku je oficiálně nabízí společnost IBTravel. Ceny se pohybují od 530 korun (boby, saně, místa u tratí běhu na lyžích nebo biatlonu) do 35 tisíc na slavnostní zahájení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy