Evropská a Konferenční liga UEFA

Záhrobská vybojovala ve Flachau osmé místo

Flachau (Rakousko) - Slalomářka Šárka Záhrobská se po dvou letech prosadila do elitní desítky ve světovém poháru - v závodu ve Flachau skončila osmá. Už potřetí v sezoně vyhrála teprve sedmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová a upevnila si tak vedení v hodnocení disciplíny. Bývalá mistryně světa Záhrobská se posunula na 15. místo.

Šárka Záhrobská
zdroj: Getty Images

"Když jsem dojela do cíle a vedla jsem, radovala jsem se víc, než když jsem byla dřív na bedně. Je to úžasný pocit a mám hroznou radost," usmívala se Záhrobská, která dokázala po podzimních vážných zdravotních problémech a manku v přípravě bodovat pošesté za sebou. Dosáhla nejlepšího výsledku za poslední dvě sezony. Lepší byla naposledy díky pátému místu v únoru 2011 ve Zwieselu na německé straně Šumavy.

Majitelka kompletní sady medailí z MS zajela výborně už první kolo, po němž byla čtrnáctá. Ve finálové části si díky výpadkům soupeřek a osmému nejlepšímu času výrazně umístění vylepšila a na novou americkou hvězdu Shiffrinovou v součtu obou kol ztratila sekundu a 93 setin.

Šárka Záhrobská: "Jela jsem výborně, dole jsem sice udělala jednu velkou chybu, ale to k tomu patří. Podařilo se mi riskovat a mám z toho radost."

Shiffrinová, vítězka slalomů v Aare a Záhřebu, vybojovala třetí prvenství ve světovém poháru v pouhých 17 letech a 308 dnech, přesně jako rakouská legenda Annemarie Moserová-Pröllová. Té se to povedlo v roce 1971 a nakonec během kariéry nasbírala 62 vítězství, což je stále rekord.

Druhé kolo nezvládla průběžně vedoucí zkušená Němka Maria Höflová-Rieschová a do cíle nedojela. Nejlepší lyžařka této sezony Slovinka Tina Mazeová si připsala další bodový příděl za páté místo a bezpečně míří za prvním velkým křišťálovým glóbem v kariéře.

Druhá Češka Kateřina Pauláthová nedokončila 1. kolo. Před únorovým mistrovstvím světa ve Schladmingu čeká slalomářky ještě jeden závod na konci ledna v Mariboru.

SP ve sjezdovém lyžování ve Flachau1. Shiffrinová (USA) 1:51,45 (55,26+56,19), 2. Hansdotterová (Švéd.) -0,85 (55,79+56,51), 3. Poutiainenová (Fin.) -1,10 (55,88+56,67), 4. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,12 (56,20+56,37), 5. Mazeová (Slovin.) -1,26 (56,08+56,63), 6. B. Schildová (Rak.) -1,40 (56,05+56,80), 7. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,88 (56,60+56,73), 8. Záhrobská (ČR) -1,93 (56,79+56,59), 9. Gisinová (Švýc.) -1,99 (58,03+55,41), 10. Mielzynská -2,14 (56,71+56,88), ...Pauláthová (ČR) nedokončila 1. kolo.Průběžné pořadí slalomu (po 7 z 11 závodů): 1. Shiffrinová 436 b., 2. Mazeová 355, 3. Velez-Zuzulová (SR) 305, 4. Poutiainenová 290, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 279, 6. Hansdotterová 275, ...15. Záhrobská 106.Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Mazeová 1334, 2. Höflová-Rieschová 744, 3. Zettelová 597, 4. Fenningerová (obě Rak.) 590, 5. Shiffrinová 526, 6. Vonnová (USA) 504, ...43. Záhrobská 106.