Následuje
Hory horem pádem

Záhrobská bude kandidovat do komise sportovců MOV

Praha - Slalomářka Šárka Záhrobská se bude ucházet o vstup do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Český olympijský výbor (ČOV) oznámil její kandidaturu na tiskové konferenci. Hlasovat o nových členech budou sportovci za rok během zimní olympiády v Soči.

Šárka Strachová
zdroj: ČTK autor: Stanislav Zbyněk

Česko aktuálně nemá v komisi zastoupení. Loni v Londýně ve volbách neuspěla oštěpařka Barbora Špotáková, z celkem 21 kandidátů se tehdy mezi čtyři zvolené nedostala. Nenahradila tak svého trenéra a trojnásobného olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného, kterému v Londýně skončilo volební období.

Záhrobská může v komisi nahradit finského hokejistu Saku Koivua nebo kanadskou běžkyni na lyžích Rebeccu Scottovou, kterým skončí mandát. Jako kandidátka musí slalomářka umět plynně anglicky nebo francouzsky, což si telefonicky v rozhovoru s ní ověří místopředseda komise Adam Pengilly.

Šárka Záhrobská: "Je pro mě čest ucházet se jménem České republiky o místo v Mezinárodním olympijském výboru, zvláště když tam přede mnou byla Věra Čáslavská nebo Jan Železný. V případě zvolení bych chtěla usilovat o to, aby příprava na závody a vlastní soutěžení byly vždy během her na první místě."

Záhrobská oznámila kandidaturu do komise sportovců MOV

Předseda ČOV Jiří Kejval doufá, že Česká republika bude mít brzy svého zástupce v některé ze struktur MOV. "Možná jsme malí z hlediska počtu obyvatel, ale velcí z hlediska sportu. Vzhledem k historii a tradici si myslím, že to je nedůstojné, že v současné době nikdo v MOV není. Každou šanci chceme využít," řekl Kejval.

Železný působil v komisi sportovců od olympiády v roce 1996 v Atlantě. Na hrách v Aténách 2004 jej olympionici zvolili na další osmileté období, které oštěpaři loni v Londýně vypršelo. Díky zvolení do komise byl i členem samotného MOV.

Komise aktivních sportovců MOV vznikla v roce 1981, aby mohla hájit jejich zájmy. Komise je složena z dvanácti sportovců, z toho osmi zástupců letních sportů a čtyř zimních; schází se jednou až dvakrát ročně. Předseda komise je členem výkonného výboru MOV a komise jeho prostřednictvím může podávat své návrhy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy