Následuje
Nový Zéland - Irsko

Žádný favorit: Vítězem Pekla severu je Terpstra

Roubaix – Tak dlouho favorité taktizovali, až si závod de facto sami prohráli. Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) zaútočil šest kilometrů před cílem a jízdou na samé hranici svých možností si dojel pro vítězství. Druhý pak v sedmičlenné skupině pronásledovatelů cílovou čáru na velodromu v Roubaix protnul John Degenkolb (Argos-Shimano), třetí dojel největší favorit Fabian Cancellara (Trek). Zdeněk Štybar skončil o místo lépe než loni na páté pozici. Podrobný on-line přenos ze závodu jste mohli sledovat exkluzivně na ČT sport.

Osmička uprchlíků, ve které nefiguroval žádný z větších favoritů, se utrhla pelotonu na třiadvacátém kilometru. Cyklisté z hlavního pole se ji nejprve snažili na trati dohnat, postupně však jejich tempo opadávalo – náskok tak brzy stoupl na 4:40, postupně se dostal až na obrovských 9:10. Poté přeci začaly fungovat velké týmy, hlavně Štybarova stáj Omega Pharma-Quick Step pracovala na čele pelotonu a stlačovala odstup uprchlíků.

Podstatné byly problémy velkých jmen v hlavním poli: pneumatiku píchl Tom Boonen (OPQS), mechanický problém, který ho oddělil od hlavního pole, měl Peter Sagan (Cannondale). V pelotonu se padalo, což zdrželo favorita Grega Van Avermaeta (BMC) – ten se zrovna po defektu vracel do čela. Ztrácel i další z favorizovaných jezdců Alexander Kristoff z Kaťuši.

Tom Boonen v závodě Paříž-Roubaix
zdroj: ČTK/BELGA autor: ERIC LALMAND

95 kilometrů přec cílem přišel ikonický průjezd skrz Arenberg. Jeden z nejsložitějších úseků po kostkách dělal jezdcům jako každý rok problémy – jeden potkal kapitána stáje NetApp Endura Jana Bártu, který jen bezmocně postával u hrazení. Fabianu Cancellarovi po kolizi odpadl jeho čelní pomocník Gregory Rast, Francouz Boucher zase nejprve ze skupiny uprchlíků odpadl kvůli defektu a při následném stíhání ho zbrzdil vlak – Boucher musel čekat u závor.

Cancellaru o několik kilometrů dále téměř poslal k zemi jeho vlastní kolega ze stáje, kterému kolo sklouzlo na obrubníku. Hlavní favorit musel "jen" zastavit a ztratil několik vteřin, někteří další cyklisté však šli rovnou k zemi. Cancellara doháněl peloton, jeho ztráta nicméně nebyla nesmazatelná. Problémy pronásledovaly vítěze Milán-San Remo Kristoffa, který podruhé píchl a připletl se i do jiné z kolizí.

Paříž-Roubaix
zdroj: ČTK/BELGA autor: ERIC LALMAND

Podobu závodu poté dlouho určoval Tom Boonen, čtyřnásobný vítěz Paříž-Roubaix. Ten pelotonu odskočil, když do cíle zbývala ještě spousta kilometrů a na čele si i se svou malou skupinkou spoluuprchlíků držel mírný náskok. Poté ho však práce především Petera Sagana a později i Fabiana Cancellary vrátila zpět do hlavního pole.

Pak přišel čas právě Cancellary, který se utrhl spolu se Sepem Vanmarckem (Belkin), Johnem Degenkolbem a Zdeňkem Štybarem – náskok už měli poměrně slušný a předpokládalo se, že si to někdo z nich rozdá o vítězství. Avšak svůj nástup protaktizovali, dali příležitost v té chvíli druhé Boonenově skupině k tomu se dotáhnout. Boonen s sebou přivezl svého stájového kolegu Nikiho Terpstru, chvíli se pak jelo pospolu a poté Terpstra šest kilometrů před cílem zaútočil.

  • "Pro mě je to ta nejkrásnější z jarních klasik. Je to jako ze sna – dal jsem si velký cíl a nakonec se mi to povedlo," řekl v cíli šťastný Niki Terpstra poté, co si převzal tradiční cenu pro nejrychlejšího jezdce, kamennou kostku.

Nikdo z favoritů v tu chvíli jako by nevěřil, že může nizozemský cyklista toto tempo udržet až do cíle, avšak spletli se. Terpstra v takřka časovkářském posedu jen gradoval svůj výkon a na velodrom v Roubaix, tradiční dojezd závodu, přijel komfortně sám a osamocen. Až za ním se objevili pronásledovatelé, z jejichž sedmičky byl nakonec nejsilnější vítěz závodu Gent-Wevelgem John Degenkolb. Třetí skončil Fabian Cancellara, který si tak prodloužil svou sérii umístění na stupních vítězů v jarních klasikách, avšak asi nejen on sám čekal více. 

Bramborové umístění bere Vanmarcke, hned za ním skončil Štybar, který si tímto vylepšil své umístění z loňského nešťastného ročníku. Na chvostu první desítky se seřadili Bradley Wiggins (Sky) a Tom Boonen. 

  • "Dneska jsme pravděpodobně dosáhli maxima toho, čeho jsme byli schopni. Měl jsem mechanický problém a stálo mě to hodně sil, abych se vůbec dostal zpátky. Terpstra vyhrál, ale my můžeme být pyšní na to, čeho jsme dosáhli. Opravdu doufám, že se tohle stane začátkem většího zájmu o cyklistiku v Německu," řekl v cíli šťastný druhý muž pořadí John Degenkolb.
  • "Hodně velký vliv měl vítr a také jsem docela trpěl po pádu. Musel jsem měnit kolo a pořádně jsem se nadřel na to, abych se dotáhl zpět do čela. To mě stálo spoustu energie. Dal jsem do toho všechno, podvanácté v kariéře jsem byl na pódiu na klasikách. Na to jsem pyšný," řekl v cíli Fabian Cancellara.
Tom Boonen v závodě Paříž-Roubaix
zdroj: ČTK/BELGA autor: ERIC LALMAND

Zdeněk Štybar byl v cíli pátý těsně před Peterem Saganem. Český cyklista v závodě proslaveném úseky na kostkách dosáhl o jednu příčku lepšího umístění než loni, kdy ho o naději na ještě pronikavější úspěch připravila kolize s divákem.

  • "Když nastoupil Niki, byl to ideální moment. My s Tomem jsme samozřejmě přestali jet a nikdo další neměl sílu ho sjíždět. Terpstra byl ve správnou chvíli na správném místě a zaslouženě vyhrál," komentoval vítězství svého kolegy Štybar.

"Chtěl jsem ve spurtu zkusit urvat třetí místo, ale v jednu chvíli mi na oválu trochu ustřelilo kolo a na lepší výsledek už nebylo. Trošku mě to rozhodilo. Každopádně jsem spokojen. Neměl jsem v závodě žádnou krizi a myslím, že jsem patřil k těm lepším," dodal trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.

Niki Terpstra slaví vítězství v závodě Paříž-Roubaix
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Benoit Doppagne
Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy