Následuje
Studio fotbal - Extra

X-Games budou pro Samkovou odvetou za MS, myslí na nejvyšší pozice

Aspen - Neuspěla na mistrovství světa v Kreischbergu, což zprvu těžko rozdýchávala, do amerického Aspenu ale snowboardistka Eva Samková už opět odjela s velkou motivací. Tradiční zámořské extrémní hry X-Games mají být odvetou za šesté místo a tým kolem olympijské vítězky dokonce mluví o triumfu. To se nikdy žádnému českému sportovci na X-Games nepodařilo.

Eva Samková
zdroj: Isifa/EPA

Trojnásobná juniorská mistryně světa Samková měla v Aspenu premiéru loni a hned skončila ve snowboardcrossu druhá. Vyrovnala tak do té doby nejlepší český výsledek, o který se v roce 2013 postarala Šárka Pančochová ve slopestylu. "Evce (Samkové) bude tamní trať sedět. Je dlouhá, zatáčky také a nebude tam šílený led jako v Kreischbergu, protože tam budeme výš. Je tam skvělý sníh. Jedeme vyhrát," uvedl kouč Marek Jelínek.

Jednadvacetiletá olympijská vítězka však nebude mít snadnou úlohu, aby splnila trenérovo předsevzetí. Na jaře si totiž zlomila kotník, později si ho opět poranila a stále dohání tréninkové manko. Chybí jí hlavně fyzička a vyježděnost, což se ukázalo v Kreischbergu zejména na startech a také v jízdě v ledové trati. "Na MS jsem se zase o něco víc rozjela a začala jsem si víc věřit," řekla Samková. "Každý neúspěch člověka něco naučí," doplnila ještě v Rakousku, než odjela.

V Aspenu čekají Samkovou stejné soupeřky jako ve štýrském městečku. Hlavně Lindsey Jacobellisová, čerstvá mistryně světa, která bude obhajovat titul a X-Games vyhrála už osmkrát, navíc má jedno stříbro a jeden bronz. Na start se postaví i Kanaďanka Dominique Maltaisová, vítězka X-Games z roku 2011, které se MS také nepovedlo a bude mít motivaci. Chybět nebudou ani loni třetí Norka Helene Olafsenová a Bulharka Alexandra Žekovová, která v Aspenu byla jednou druhá a v Kreischbergu čtvrtá.

Program začne ve středu 21. ledna závodem lyžařek v U-rampě a pokračuje až do neděle. Vedle snowboardcrossu jsou připraveny závody ve skikrosu, slopestylu na lyžích i na snowboardu, na skútrech a v Big Airu rovněž na lyžích i na prkně. Kvalifikace snowboardcrossu žen je ve čtvrtek, finále v pátek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy