Studio Time Out

Watabe se dočkal, po třech druhých místech konečně vyhrál Světový pohár

Akito Watabe vyhrál poprvé v kariéře Světový pohár. V Klingenthalu skončil japonský sdruženář třetí za německou dvojicí Fabian Riessle a Johannes Rydzek a v závěrečných závodech v Schonachu už nemůže být v celkovém hodnocení předstižen.

Akito Watabe
zdroj: DPA autor: Hendrik Schmidt

Norský reprezentant Jan Schmid, který jako jediný mohl ještě Watabeho ohrozit, pokud by ho dokázal porazit, doběhl čtvrtý.

Jelikož sdruženáři nemohli kvůli silnému větru dopoledne absolvovat kompletní skokanský program, startovali do běžecké části podle výsledků pátečního provizorního kola.

To vyhrál Watabe a vyběhl s náskokem 18 sekund před druhým Schmidem. Norského rivala za sebou udržel až do cíle a mohl s předstihem slavit.

Vítězství ze soboty zopakoval Riessle. V závěrečném finiši porazil Rydzeka o jednu sekundu a vyhrál třetí závod v řadě. Watabe za německou dvojicí zaostal o 5,5 sekundy. Schmid v závěru odpadl a ztratil dalších téměř 40 sekund.

Český reprezentant Tomáš Portyk obsadil bodované 15. místo ze ztrátou 1:45,2 minuty na vítěze. Ondřej Pažout skončil na 41. místě, Jan Vytrval byl jednapadesátý. Lukáš Daněk do běžecké části nenastoupil.

Devětadvacetiletý Watabe byl v minulosti v konečném pořadí SP třikrát druhý (2012, 2015 a 2016). Velký křišťálový glóbus vybojoval jako druhý Japonec v historii po Kenžim Ogiwarovi.

Výsledky SP v severské kombinaci v Klingenthalu:

1. Riessle 23:39,8, 2. Rydzek (oba Něm.) -1,0, 3. A. Watabe (Jap.) -5,5, 4. Schmid -44,1, 5. Graabak (oba Nor.) -48,2, 6. Gruber -48,5, 7. Klapfer -49,8, 8. Denifl (všichni Rak.) -50,0, 9. Faisst (Něm.) -55,6, 10. Herola (Fin.) -1:01,5, ...15. Portyk -1:45,2, 41. Pažout -3:29,3, 51. Vytrval -5:27,3, Daněk nenastoupil do běhu.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 23 závodů): 1. A. Watabe 1295, 2. Schmid 1083, 3. Riessle 991, 4. Rydzek 826, 5. Graabak 735, 6. Hirvonen (Fin.) 705, ...26. Portyk 190, 53. Dvořák 18.