BBV po 25 letech

Volnou desítku opanovala Ruska Chazovová

Davos - Desetikilometrovou trať volnou technikou vyhrála v Davosu suverénně ruská běžkyně na lyžích Irina Chazovová a dostala se do čela celkové klasifikace Světového poháru. Nejlepší z českých reprezentantek Eva Nývltová skončila na 31. místě, k bodovanému umístění jí scházelo sedm sekund.

Pětadvacetiletá Chazovová už o své aktuální formě přesvědčila minulý měsíc v Kuusamu, kde si díky druhému místu připsala první stupně vítězů v kariéře. Nyní své maximum ještě vylepšila a vede o tři body před Finkou Aino Kaisou Saarinenovou, která skončila až na 11. příčce. Ruské běžkyně čekaly na vítězství v SP dlouhé dva roky, naposledy se radovala Natalja Matvějevová ve sprintu.

Za Chazovovou doběhla o plných 27 sekund druhá Švédka Charlotte Kallaová, další půlsekundu ztratila Kristina Šmigunová-Vähiová. Dvaatřicetiletá Estonka se letos vrací po mateřské pauze, ve Vancouveru ji pak čeká obhajoba dvou zlatých olympijských medailí.

Na body opět marně útočila Nývltová, která už před třemi týdny v Beitostölenu nebyla daleko za elitní třicítkou. S nízkým startovním číslem dokonce chvíli v cíli udávala nejlepší čas, avšak po dojetí nasazené skupiny na ni body už nezbyly. Na Chazovovou ztratila dvě minuty.

Ivana Janečková byla ještě o půl minuty pomalejší a obsadila 52. pozici, Klára Moravcová doběhla 74.

Výsledky Světového poháru v běhu na lyžích žen v Davosu:
1. Chazovová (Rus.) 26:22,0, 2. Kallaová (Švéd.) -27,3, 3. Šmigunová-Vähiová (Est.) -27,8, 4. Björgenová (Nor.) -30,8, 5. Roponenová (Fin.) -34,7, 6. Steiraová (Nor.) -43,7, 7. Ševčenková (Ukr.) -47,7, 8. Medvěděvová (Rus.) -49,9, 9. Kowalczyková (Pol.) -57,5, 10. Haagová (Švéd.) -1:05,4, ...31. Nývltová -2:02,6, 52. Janečková -2:31,7, 74. Moravcová (všechny ČR) -3:43,6.