Sokolský zpravodaj

Vítr v Harrachově další lety neumožnil, mistrem světa se stal Freund

Harrachov (Semilsko) – Ani více než dvouhodinový posun startu třetího kola individuálního závodu v letech na lyžích nakonec nepomohl. Kvůli nepříznivým podmínkám musel být zbytek soutěže zrušen. Novým mistrem světa se tak stal po dvou pátečních skocích Němec Severin Freund. Roman Koudelka obsadil skvělé šesté místo.

Slavící Severin Freund se svým týmem
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Stříbrnou medaili získal Nor Anders Bardal a třetí místo patří Slovinci Peteru Prevcovi.

"Tak nějak jsem počítal s tím, že se nebude skákat. Byl jsem se na tom můstku podívat a opravdu to nešlo. Byla by to sebevražda," řekl Koudelka. "A šesté místo jsem si strašně užil po tom, co jsem letos prožil," připomněl skokan vážné zdravotní patálie na začátku sezony.

Jan Matura skončil čtrnáctý, Antonín Hájek a Jakub Janda se podělili o 21. místo. Hájek je po pátečním pádu na dojezdu v pořádku a měl v úmyslu závodit.

Třetí kolo bylo kvůli silnému větru nejprve odloženo na 17:00, později o další hodinu. Předpověď ale už od začátku dávala tušit, že se skákat nebude. V Harrachově foukalo až 10 metrů za sekundu, v nárazech ještě silněji. Ještě horší předpověď je na neděli, kdy by se měl konat odpolední dvoukolový závod družstev. Další program zatím není znám.

Silný vítr a nepříznivé podmínky se v krkonošském středisku výrazně změnily přes noc po dvou slunečných a bezvětrných dnech. Dopoledne v Harrachově pršelo, na vršku Čertovy hory občas padal sníh. Vítr nebyl tak silný, ale kolem oběda srážky ustaly a vítr zesílil.

Na posledním mistrovství světa v Harrachově v roce 2002 se rovněž konala jen dvě kola, tehdy zvítězil další německý závodník Sven Hannavald. "Je to frustrace, která bude přetrvávat až do rána. Nijak dramaticky nás to finančně nepoškodí, protože jsme na to byli pojištěni, ale jde o ty lidi, kteří přišli, i ty tři roky tvrdé organizační práce," řekl předseda organizačního výboru Rostislav Jozífek.

Pozitivum našel na zrušení závodů kouč reprezentace David Jiroutek. Důvodem je skutečnost, že páteční dvě kola byla spravedlivá, skákalo se v takřka konstantních podmínkách. "To druhé kolo bylo jedno z nejlepších kol v téhle zimě. Kdyby se dnes v té loterii skákalo, byla by to škoda, protože by se z třiceti lidí namíchal nespravedlivý guláš," vysvětlil. "Tyhle výsledky jsou spravedlivé a výsledek Koudelky o to hodnotnější," řekl.

Harrachov je pro vrcholné zimní akce doslova prokletím. V krkonošském středisku bylo od roku 1997 zrušeno hlavně vinou nepřízně počasí jedenáct závodů lyžařského světového poháru, vesměs ve skocích a letech, ale loni také ve skikrosu. To je zhruba polovina konaných vrcholných akcí.

I loňský světový pohár v letech měl potíže, sobotní závod se uskutečnil o den později, druhý ještě týž den odpoledne byl jednokolový.