Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KOWAX Valašské rally ValMez 2020

Verner zazářil a je čtvrtý, Březina si v krátkém programu poranil kotník

Saitama (Japonsko) – Mistrovství světa v krasobruslení načal skvělým výkonem v krátkém programu Tomáš Verner. Zajel bezchybně, získal 89,08 bodu a je čtvrtý. Naopak se vůbec nevedlo Michalu Březinovi, obsadil až 23. pozici a kvůli zranění kotníku se z finále odhlásil. Překvapivě vede domácí Tacuki Mačida, který si známkou 98,21 o více než sedm bodů vylepšil osobní rekord a předčil španělského mistra Evropy Javiera Fernándeze i olympijského šampiona Juzura Hanjua.

Tomáš Verner
zdroj: ČTK/ZUMA

Mistr Evropy z roku 2008 Verner už po krátkém programu ví, že se mu prodloužení kariéry ještě o jeden velký závod vyplatilo. Předvedl čistou jízdu se čtverným toeloopem, axelem i kombinací a známkou 89,08 bodu si o 5,5 bodu vylepšil osobní rekord. Už v krokové pasáži z něj sálala radost, a když dozněly poslední tóny hudby, svalil se na záda na led. Před nadšeným publikem několikrát vyskočil radostí a za mantinelem se objal s koučem Michaelem Huthem i dojatou trenérkou Vlastou Kopřivovou.

"Lépe mi to sednout nemohlo," řekl Verner s úsměvem. O útoku na medaili ale mluvit nechtěl. "K tomu neřeknu ani slovo," uvedl sedmadvacetiletý krasobruslař. Verner přitom v Saitamě původně vůbec neměl startovat, kariéru chtěl ukončit po únorové olympiádě v Soči. "Teď jsem ale přešťastný, že to dopadlo takhle a jsem tady. I když to bylo díky zranění Jevgenije Pljuščenka," poukázal na fakt, že v tuto dobu měl původně absolvovat exhibiční závody s ruskou hvězdou.

Pohoda mu dovolí usnout

Závody v Japonsku, kde má spoustu fanynek, si užívá. "Nepamatuju si, kdy jsem jel takový pohodový závod. Teď sedím na dopingu s paní Kopřivovou a všechno je v pohodě," uvedl Verner. Druhá část závodu ho čeká v pátek. "Jízdy obden nemám moc rád, ale poslední dobou je to tak často. Je to jedna další noc, kdy nespím. Dnes ale padnu do postele a hned usnu. Jsem docela utahaný, navíc na mě dolehnou i dnešní emoce," dodal Verner.

Naprosto opačné emoce před ním prožíval Březina. Ten zahájil krátký program solidně, když se při úvodním čtverném salchowu dotkl rukou ledu, ale dokázal za něj zařadit dvojitý toeloop. Pak ale pokazil flip, kterému ubral jednu otáčku a navíc ještě upadl, a možná i následkem tohoto nezdaru vůbec nesbalil svůj jindy výstavní axel.

Za technickou hodnotu krátkého programu dostal pouze 26,43 bodu, druhou nejhorší známku z celého startovního pole. Jen známka za programové komponenty ho posunula do volných jízd, ty ale kvůli nataženému vazu v kotníku nepojede. Svazový web sice uvedl, že o Březinově dalším startu v Saitamě se rozhodne podle vývoje jeho zranění, ve startovní listině už ale český krasobruslař chybí.

Program vysílání MS v krasobruslení najdete zde (//sport/zimni-sporty/krasobrusleni/267413-krasobruslari-opet-v-pohotovosti-zacina-ms-verner-se-louci/#programKrasobrusleni).

Čtyřiadvacetiletý Mačida byl pátý na únorové olympiádě, ale do japonské nominace pro MS se protlačil vůbec poprvé. Suverénním krátkým programem s náročnou kombinací čtverného a trojitého toeloopu si před volnou jízdou vypracoval náskok 1,79 bodu před Fernándezem.

Pád při čtverném toeloopu odsunul na průběžné třetí místo Hanjua, který na svého krajana ztrácí bezmála sedm bodů. Olympijský šampion v technické známce zaostal i za Vernerem, ale díky vyššímu hodnocení programových komponentů českého reprezentanta v krátkém programu předčil o více než dva body. Volné jízdy mužů se uskuteční v pátek. 

Savchenková s loučícím se Szolkowym vykročili k pátému titulu

V Japonsku se již představily i sportovní dvojice, které měly rovněž na programu krátký program. Nejlépe si vedl favorizovaný německý pár Aljona Savchenková, Robin Szolkowy, jenž se přiblížil pátému titulu světových šampionů. V čele má totiž náskok dvou bodů před kanadskou dvojicí Meagan Duhamelová a Eric Radford. Třetí jsou zatím Rusové Ksenia Stolbovová a Fedor Klimov.

Szolkowy se ve čtyřiatřiceti letech podle všeho chystá končit kariéru, takže šampionát v Japonsku je posledním společným závodem zkušené dvojice. V krátkém programu čtyřnásobní mistři světa zvládli všechny technické prvky a díky vysokým známkám za programové komponenty se ujali vedení.

V hodnocení technické úrovně programu je však předčili Duhamelová s Radfordem, kteří si o 3,4 bodu vylepšili osobní rekord a rozbili německo-ruský dvojblok největších papírových favoritů. Pomohl jim k tomu především vydařený trojitý lutz, tedy výrazně obtížnější sólový skok než toeloop v podání jejich konkurentů.

Díky tomu za sebe odsunuli stříbrné olympijské medailisty ze Soči Stolbovovou a Klimova. Ruští reprezentanti, kteří na světovém šampionátu debutují, rovněž předvedli čistý program a pevně se usadili na průběžné třetí pozici. Čínské sportovní dvojici Suej Wen-ťing, Cha Cchung na čtvrtém místě odskočili o bezmála čtyři body.

Výsledky MS v krasobruslení

Muži - po krátkém programu: 1. Mačida (Jap.) 98,21, 2. Fernández (Šp.) 96,42, 3. Hanju (Jap.) 91,24, 4. Verner (ČR) 89,08, 5. Jan Han (Čína) 86,70, 6. Kozuka (Jap.) 85,54, ...23. Březina (ČR) 62,25.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 79,02, 2. Duhamelová, Radford (Kan.) 77,01, 3. Stolbovová, Klimov (Rus.) 76,15, 4. Suej Wen-ťing, Cha Cchung 72,24, 5. Pcheng Čcheng, Čang Chao (všichni Čína) 71,68, 6. Mooreová-Towersová, Moscovitch (Kan.) 69,31.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy